Dividing decimals with models
Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+5
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is dividing decimals?
Back
Dividing decimals is the process of dividing numbers that have decimal points, which can be represented using models such as base ten blocks or number lines.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the equation for dividing 0.36 by 3?
Back
0.36 divided by 3 = 0.12
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost of one item when given the total cost and quantity?
Back
To find the cost of one item, divide the total cost by the number of items.
Tags
CCSS.4.NBT.B.6
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost of one stick of gum if a pack of 6 costs $1.38?
Back
Each stick of gum costs $0.23.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is 0.21 divided by 7?
Back
0.21 divided by 7 = 0.03
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the result of dividing 1.2 by 0.6?
Back
1.2 divided by 0.6 = 2.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
True or False: Dividing a decimal by a whole number can result in a smaller decimal.
Back
True.
Tags
CCSS.7.NS.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
6 questions
Class rules
Flashcard
•
5th Grade
14 questions
Pennsylvania State Symbols
Flashcard
•
4th Grade
9 questions
Vocabulary Flashcards
Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Past Continuous Tense
Flashcard
•
5th - 6th Grade
10 questions
Landforms - Brainpop, Jr.
Flashcard
•
KG - 4th Grade
10 questions
WATER BODIES
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Decimals
Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Thanksgiving Math
Quiz
•
5th Grade
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
15 questions
Thanksgiving Math
Quiz
•
3rd - 5th Grade
17 questions
Food Chains and Food Webs
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade