Mathematics Written Assessment

Mathematics Written Assessment

5th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiply and Divide Decimals

Multiply and Divide Decimals

5th - 6th Grade

25 Qs

Unit 2 Review

Unit 2 Review

5th Grade

20 Qs

Adding and Subtracting Decimals

Adding and Subtracting Decimals

5th Grade

25 Qs

3-4 Dividing Decimals Quizizz

3-4 Dividing Decimals Quizizz

5th - 7th Grade

21 Qs

Dividing Decimals Review

Dividing Decimals Review

5th Grade

21 Qs

Add, Subtract, Multiply, Divide

Add, Subtract, Multiply, Divide

4th - 6th Grade

21 Qs

Word Problems with Decimals

Word Problems with Decimals

5th Grade

20 Qs

Decimal Review

Decimal Review

5th - 6th Grade

20 Qs

Mathematics Written Assessment

Mathematics Written Assessment

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3C, 7.EE.B.3, 3.OA.A.3

+14

Standards-aligned

Created by

Madison Willis

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the algebraic expression for a number increased by seventeen is thirty?

x + 17 + 30

17x = 30

x + 17 = 30

x + 17/30

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a study claims that 85% of students play video games, then how many students play video games in a classroom of 40 students?

32

33

34

37

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the probability of choosing a vowel from the alphabet?

21/26

5/26

1/21

1/5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Change 17/2 to a mixed number.

7 ½

8

2/17

8 ½

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Larry drives about 300 people in his cab each month. If he only drives 12 days a month, how many passengers does he average per day in a month?

10

12

15

25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A movie ticket costs $7.50. The popcorn costs 80% of the cost of the ticket. How much does the popcorn cost?

$6.00

$5.50

$6.50

$7.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Gretchen yawned 96 times while at Jane’s house for 4 hours. On average, how many times did she yawn per hour?

384

32

24

192

Tags

CCSS.3.OA.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?