Understanding Rates and Ratios

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
JOSE MENDEZ
Used 5+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. If you use 4 cups of flour, how many cups of sugar do you need?
5 cups
6 cups
7 cups
8 cups
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 60 miles in 1 hour, how far will it travel in 3 hours at the same speed?
120 miles
150 miles
180 miles
200 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A pack of 12 pencils costs $3. What is the cost per pencil?
$0.20
$0.25
$0.30
$0.35
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car uses 8 gallons of gas to travel 240 miles. How many miles can the car travel per gallon of gas?
20 miles
25 miles
30 miles
35 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 3 apples for $1.50. How much would 9 apples cost?
$3.00
$4.50
$5.00
$6.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 notebooks cost $10, what is the cost of 8 notebooks?
$14
$16
$18
$20
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A train travels 300 miles in 5 hours. What is the average speed of the train in miles per hour?
50 mph
55 mph
60 mph
65 mph
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Thanksgiving Math

Quiz
•
5th - 8th Grade
20 questions
Part I Semester Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Mastering Ratios and Rates Quiz

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Rates and GCF/LCM

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Math Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Rates and Proportions Study Guide

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Exploring Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade