Understanding Rates and Ratios

Understanding Rates and Ratios

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

KCCA 6th grade Ratio Skills Quiz

KCCA 6th grade Ratio Skills Quiz

6th Grade

14 Qs

Rates & Ratios Quiz

Rates & Ratios Quiz

6th Grade

15 Qs

Decimal and Fraction Word Problems

Decimal and Fraction Word Problems

6th Grade

10 Qs

Unit 4 GT Fractions and Rates Study Guide

Unit 4 GT Fractions and Rates Study Guide

6th - 7th Grade

20 Qs

Solve Unit Rate Problem

Solve Unit Rate Problem

6th Grade - University

20 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th Grade

20 Qs

Unit Rates with Speed ADV MTH Independent Practice

Unit Rates with Speed ADV MTH Independent Practice

6th Grade

16 Qs

Cars and Math

Cars and Math

6th - 12th Grade

12 Qs

Understanding Rates and Ratios

Understanding Rates and Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

JOSE MENDEZ

Used 5+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. If you use 4 cups of flour, how many cups of sugar do you need?

5 cups

6 cups

7 cups

8 cups

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 60 miles in 1 hour, how far will it travel in 3 hours at the same speed?

120 miles

150 miles

180 miles

200 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pack of 12 pencils costs $3. What is the cost per pencil?

$0.20

$0.25

$0.30

$0.35

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car uses 8 gallons of gas to travel 240 miles. How many miles can the car travel per gallon of gas?

20 miles

25 miles

30 miles

35 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells 3 apples for $1.50. How much would 9 apples cost?

$3.00

$4.50

$5.00

$6.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 5 notebooks cost $10, what is the cost of 8 notebooks?

$14

$16

$18

$20

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A train travels 300 miles in 5 hours. What is the average speed of the train in miles per hour?

50 mph

55 mph

60 mph

65 mph

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?