12/13 6th Grade Math Final Exam Review

12/13 6th Grade Math Final Exam Review

6th Grade

45 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Fraction Decimal Percent Conversions

Fraction Decimal Percent Conversions

6th Grade

50 Qs

5th Grade Multiplying Fractions Unit Review

5th Grade Multiplying Fractions Unit Review

5th - 6th Grade

40 Qs

Integers - Ex 7A

Integers - Ex 7A

4th - 7th Grade

46 Qs

Comparing/Ordering Rational Numbers

Comparing/Ordering Rational Numbers

6th Grade

50 Qs

Converting Between Fractions and Decimals

Converting Between Fractions and Decimals

6th - 7th Grade

50 Qs

MATH REVIEW

MATH REVIEW

6th Grade

46 Qs

Review

Review

6th Grade

48 Qs

12/13 6th Grade Math Final Exam Review

12/13 6th Grade Math Final Exam Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
3.NF.A.1, 5.NF.B.4, 3.NF.A.2

+3

Standards-aligned

Created by

Sara Clement

Used 1+ times

FREE Resource

45 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

Select all that apply. Write a ratio of the first measurement to the second measurement in THREE different ways. 5 weeks, 35 days

5:35

35:5

5 to 35

35 to 5

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

Find THREE equivalent ratios for 4/5. Select all that apply.

5:4

12:15

5 to 4

40 to 50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Daniel’s gym class has 35 students and 7 basketballs. What was the ratio of students to basketballs
5 to 1
1 to 5
7 to 1
1 to 7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What number could be a common denominator for these two fractions?
2/3   and   3/4
3
4
7
12

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Fractions are shown.  
1/3, 1/4, 5/8 
Order the fractions from least to greatest.
1/4, 5/8, 1/3
1/4, 1/3, 5/8 
5/8, 1/3, 1/4
1/3, 1/4, 5/8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If you multiply 0.73 by 2.52, how many times would you move the decimal?
2
3
4
5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
1.54 apples per dollar
1.54 dollars per apple
$0.65 per apple
not here

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?