Unit 3 Test A Study Guide Test Review

Unit 3 Test A Study Guide Test Review

7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Classification of Numbers

Classification of Numbers

7th Grade

10 Qs

INTEGERS

INTEGERS

7th Grade

10 Qs

Polynomials with Fractions Quiz

Polynomials with Fractions Quiz

7th Grade

10 Qs

7th Grade Math - Test Review (Algebra)

7th Grade Math - Test Review (Algebra)

7th Grade

15 Qs

MGSE.7.G2 (Triangles)

MGSE.7.G2 (Triangles)

KG - University

10 Qs

Equivalent Fractions (Reducing)

Equivalent Fractions (Reducing)

7th - 8th Grade

16 Qs

3-D Geometry

3-D Geometry

7th Grade

16 Qs

QUIZ #4 Polygons

QUIZ #4 Polygons

7th Grade

10 Qs

Unit 3 Test A Study Guide Test Review

Unit 3 Test A Study Guide Test Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
8.EE.B.5, 7.RP.A.2C, 7.RP.A.1

+3

Standards-aligned

Created by

Crystal White

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A baker bakes 2/3 of a dozen cookies every 1/2  hour. What is the unit rate of dozens of cookies per hour?

​ 1 1/3 dozens per hour

1/3 dozen per hour

1 1/2 dozen per hour

2 dozen per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At a local ice cream shop, Emily bought 2 scoops of ice cream for $3.00. Sarah bought 4 scoops of ice cream for $6.00, and Jamal bought 6 scoops of ice cream for $9.00. What does the (0,0) represent?

The shop gives 1 scoop of ice cream for free.

The cost of 0 scoops of ice cream is $0.

The cost of 1 scoop of ice cream is $0.

The shop has no ice cream available.

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At a local ice cream shop, Emily bought 2 scoops of ice cream for $3.00. Sarah bought 4 scoops of ice cream for $6.00, and Jamal bought 6 scoops of ice cream for $9.00. What does the (1, 1.50) represent?

The cost for 2 scoops of ice cream is $1.50.

Each person bought 1 scoop of ice cream for $1.50.

The cost per scoop of ice cream is $1.50.

The cost for 1 scoop of ice cream is $3.00.

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The graph below illustrates the relationship between the number of students and the admission cost to attend a local school fundraiser.

y = 6x

y = 12x

y =2x

y = 24x

Tags

CCSS.8.EE.B.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is true about the slope shown on the line?

The sloe of the graph is 2/3.

The slope fo the graph is -2.

The slope of the graph is -2/3.

The slope fo the graph is 3/2.

Tags

CCSS.8.EE.B.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At a bakery, ¾ pounds of chocolate chips cost $1.50. If you require 10 pounds of chocolate chips for cookies, using the unit rate, how much would it cost?

$15

$20

$25

$30

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

On a scale of a lighthouse, 1-inch equals 75 feet. The model is 8.5 inches wide. What is the actual width of the lighthouse?

525 feet

637.5 feet

700 feet

750 feet

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?