Solving Equations 12/13/24

Solving Equations 12/13/24

8th Grade

5 Qs

Similar activities

Add, Subtract, Multiply, or Divide Word Problems

Add, Subtract, Multiply, or Divide Word Problems

6th Grade - University

10 Qs

Two Step Equation Word Problem

Two Step Equation Word Problem

7th Grade - University

10 Qs

Solving Word Problems Equations

Solving Word Problems Equations

8th Grade - University

10 Qs

Steps to Write Equations from Word Problems

Steps to Write Equations from Word Problems

8th Grade - University

9 Qs

Comparing Fractions Decimals Percents

Comparing Fractions Decimals Percents

6th Grade - University

10 Qs

Solve Two-Step Inequalities and Inequality Word Problems

Solve Two-Step Inequalities and Inequality Word Problems

7th Grade - University

10 Qs

Solving and Writing Two-Step Equations

Solving and Writing Two-Step Equations

7th Grade - University

10 Qs

Algebra - Using Equations to Solve Word Problems

Algebra - Using Equations to Solve Word Problems

8th Grade

10 Qs

Solving Equations 12/13/24

Solving Equations 12/13/24

Assessment

Quiz

Created by

Zidia Bridges

Mathematics

8th Grade

4 plays

Easy

5 questions

Show all answers

1.

MATCH QUESTION

2 mins • 5 pts

Match the following

The Cooking Club made some pies to sell at a basketball game to raise money for the new math books. The cafeteria contributed two pies to the sale. Each pie was then cut into six pieces and sold. There were a total of 60 pieces to sell. How many pies did the club make?

James spent half of his weekly allowance on clothes. To earn more money his parents let him clean the oven for $8. What is his weekly allowance if he ended with $15?

304 students went on a field trip. Seven buses were filled and 17 students traveled in cars. How many students were in each bus?

c: cost per ticket

4c + 6 = 22

You had $22 to spend on four raffle tickets. After buying them you had $6 left. How much did each raffle ticket cost?

Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?

2.

MATCH QUESTION

3 mins • 5 pts

Match the following

John won 72 pieces of gum playing hoops at the county fair. At school he gave four to every student in his math class. He only has 4 remaining. How many students are in his class?

The Baseball Team made some pies to sell during lunch to raise money for an end-of-year banquet. The cafeteria contributed two pies to the club. Each pie was then cut into four pieces and sold. There were a total of 36 pieces to sell. How many pies did the club make?

Ashley spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $9. What is her weekly allowance if she ended with $15?

Maria had $22 to spend on five pencils. After buying them she had $12. How much did each pencil cost?

Daniel wanted to make note cards by cutting pieces of paper in half. Before starting he got three more pieces to use. When he was done he had 20 half-pieces of paper. With how many pieces did he start?

3.

MATCH QUESTION

3 mins • 5 pts

Match the following

Shanice won 88 pieces of gum playing the bean bag toss at the county fair. At school she gave four to every student in her math class. She only has 8 remaining. How many students are in her class?

Shanice had $20 to spend on seven raffle tickets. After buying them she had $6. How much did each raffle ticket cost?

Eduardo sold half of his comic books and then bought nine more. He now has 27. With how many did he begin?

Ted won 41 pieces of gum playing basketball at the county fair. At school he gave two to every student in his math class. He only has 9 remaining. How many students are in his class?

231 students went on a field trip. Four buses were filled and 23 students traveled in cars. How many students were in each bus?

4.

MATCH QUESTION

3 mins • 5 pts

Match the following

A wise man once said, "400 reduced by 3 times my age is 163." What is his age?

Sarah spent half of her weekly allowance at the movies. To earn more money her parents let her wash the dog for $4.70. What is her weekly allowance if she ended with $13.50?

Shanice had $20 to spend on seven raffle tickets. After buying them she had $6. How much did each raffle ticket cost?

Beth sold half of her comic books and then bought nine more. She now has 28. With how many did she begin?

Eugene spent $14 on a magazine and some candy bars. If the magazine cost $6 and each candy bar cost $2 then how many candy bars did he buy?

5.

MATCH QUESTION

3 mins • 5 pts

Match the following

Jack won 122 pieces of gum playing hoops at the county fair. At school he gave four to every student in his math class. He only has 2 remaining. How many students are in his class?

John's Bike Shop rents bikes for $13.79 plus $4.57 per hour. Gabriella paid $45.78 to rent a bike. For how many hours did she rent the bike?

Stefan spent half of his weekly allowance playing mini-golf. To earn more money his parents let him wash the dog for $8. What is his weekly allowance if he ended with $14?

Cody spent half of his weekly allowance on candy. To earn more money his parents let him wash the car for $7. What is his weekly allowance if he ended with $17?

Danielle spent $35 on a magazine and some notepads. If the magazine cost $3 and each notepad cost $4 then how many notepads did she buy?