Ratios, Rates, & Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you simplify a ratio?
Back
To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common divisor (GCD).
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or dollars per gallon.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as 60 miles per hour (60 miles for 1 hour).
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate?
Back
60 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the price per item?
Back
To find the price per item, divide the total cost by the number of items.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 12 apples cost $3, what is the price per apple?
Back
$0.25 per apple.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate and Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade