What is a ratio?
Ratios, Rates, & Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you simplify a ratio?
Back
To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common divisor (GCD).
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or dollars per gallon.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as 60 miles per hour (60 miles for 1 hour).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate?
Back
60 miles per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the price per item?
Back
To find the price per item, divide the total cost by the number of items.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 12 apples cost $3, what is the price per apple?
Back
$0.25 per apple.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
8 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates Test

Flashcard
•
6th - 8th Grade
13 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade