Final Exam Review Quiz

Final Exam Review Quiz

7th Grade

37 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Operations with Rational Numbers Word Problems

Operations with Rational Numbers Word Problems

7th Grade

35 Qs

Solving equations for missing angles

Solving equations for missing angles

7th Grade

35 Qs

Unit 1: Integers All Operations

Unit 1: Integers All Operations

6th - 7th Grade

40 Qs

Unit 1 7th Grade

Unit 1 7th Grade

6th - 8th Grade

33 Qs

Week 2 STAAR Review

Week 2 STAAR Review

6th - 7th Grade

40 Qs

Integers!

Integers!

7th Grade

40 Qs

7th grade review

7th grade review

7th Grade

34 Qs

ACAP Review

ACAP Review

7th - 8th Grade

40 Qs

Final Exam Review Quiz

Final Exam Review Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Randy James

Used 12+ times

FREE Resource

37 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At the beginning of the week, the temperature was 14 degrees Fahrenheit. During the week, it decreased by 25 degrees Fahrenheit. What was the temperature by the end of the week?
39 degrees F
11 degrees F
-11 degrees F
-39 degrees F

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

On Saturday,12 friends go ice skating.Altogether,they pay $83.40 for admission.They share the cost equally.How much does each person pay?
7.95
6.95
9.93
8.73

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

3c + 5 = 23
c = 3
c = 6
c = 7
c = 18

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is equivalent to the expression below?    3p + 4 + p + 12 + 3q
4p + 3q + 16
4p + 19q
6p + q + 16
20p + 3q

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The regular price of Nike sneakers cost $129. The store is having a 25% off discount. How much is being discounted from the original price?

$32.25

$37.50

$96.75

$128.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

If there is a 25% discount applied to $129 Nike sneakers, what is the new sales price of the Nikes?

$32.25

$96.75

$161.25

$128.75

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
12 miles in 1 hour
55 miles in 1 hour
110 miles in 1 hour
44 miles in 1 hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?