QA2 G5 Advanced Math Review Part II

QA2 G5 Advanced Math Review Part II

5th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying Fractions Review

Multiplying Fractions Review

5th - 7th Grade

13 Qs

Multiplication and Division

Multiplication and Division

5th - 9th Grade

18 Qs

5th Grade Math Kaitlyn-Long2019

5th Grade Math Kaitlyn-Long2019

5th Grade

10 Qs

Mastering Multiplication & Division Word Problems

Mastering Multiplication & Division Word Problems

4th Grade - University

10 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

3rd Grade - University

15 Qs

Dividing with Unit Fractions

Dividing with Unit Fractions

5th Grade

10 Qs

Multi math

Multi math

3rd - 9th Grade

12 Qs

Cumulative Fraction Word Problem Practice 2

Cumulative Fraction Word Problem Practice 2

5th Grade

10 Qs

QA2 G5 Advanced Math Review Part II

QA2 G5 Advanced Math Review Part II

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Jenny Hughey

Used 1+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

(6.2E) Which answer choice below is equivalent to 3 ÷ 4?

4 ÷ 3

4/3

3 x 4

3/4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

(6.2E) Eight campers are sharing 3 boexs of cereal equally. Which answer choice below represents how much of a box of cereal each camper will receive?

1.825

3/8

0.33

8/3

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

(6.2E) Lacy has 7 pens and wants to share them equally among 4 friends. Which of the following correctly represents how many pens each friend will get?

Select TWO correct answers

7/4

7 ÷ 4

4/7

4 ÷ 7

1 1/4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

(6.3B) Which expression below will produce a product that is greater than both it's factors?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

(6.3B) Mrs. Hughey was reviewing for a test with her students and gave them a list of numbers. Each of the numbers will be multiplied by 20.

If 20 is one of the factors. select the TWO values that would produce a product greater than 20.

1/6

5/4

3/8

8/9

2 6/7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

(6.3E) Elsie purchased 2 boxes of party invitations for $6.83 each. She mailed 23 party invitations to her firends and relatives. The cost to mail each invitation was $0.48. What was the total cost, in dollars and cents, for the invitations and the cost to mail them?

$24.70

$11.04

$7.31

$20.82

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

(6.3E) Allie bought 1.5 bushels of apples and paid $4.78 per pound.

What was the total cost of the bushel of apples?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?