GHMS unit 2 Rates and Ratio and Unit Rate

GHMS unit 2 Rates and Ratio and Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

4th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities that shows how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you simplify a ratio?

Back

To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common factor (GCF).

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a total cost and quantity?

Back

Divide the total cost by the quantity to find the cost per one unit.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 20 adult tickets cost $250, how much does one adult ticket cost?

Back

$12.50

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the simplified form of the ratio 35:14?

Back

5:2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you express a ratio in simplest form?

Back

By dividing both parts of the ratio by their greatest common divisor.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?