6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?
What will you do to find the unit rate?
Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
Ama Preko
Used 4+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?
What will you do to find the unit rate?
multiply by 6 to get $180 per ticket
divide by 6 to get $5 per ticket
multiply by 30 to get $900 per ticket
divide by 30 to get $1 per ticket
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$22 for 6 books
Find the UNIT RATE
(round to the hundredths place)
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.
$31
$39
$2,511
$34
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
15 questions
7.RP.1 Unit rate
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Proportional Relationships
Quiz
•
7th - 8th Grade
21 questions
Unit Rate/ Proportions
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Proportional Relationships in tables, graphs, equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
21 questions
Unit Rate
Quiz
•
7th Grade
18 questions
Math 7 Review - Ratio's and Proportions
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant Rate of Change
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties
Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations
Lesson
•
7th - 8th Grade