Grocery Shopping - Money

Flashcard
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the total amount Edwin had before shopping?
Back
$47.98
Tags
CCSS.4.MD.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Edwin spent half of his money, how much did he spend?
Back
$23.99
Tags
CCSS.3.NF.A.1
CCSS.3.NF.A.2A
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much money did Edwin have left after shopping?
Back
$23.99
Tags
CCSS.4.MD.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost of one box of Pop-Tarts if 5 boxes cost $6.00?
Back
$1.20
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost of one item when you know the total cost and quantity?
Back
Divide the total cost by the number of items.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jordy spent $17.56 on 4 bottles of soda, how much did each bottle cost?
Back
$4.39
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the price per item?
Back
Price per item = Total price ÷ Number of items.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Grocery Shopping - Money

Flashcard
•
4th Grade
15 questions
Grocery Shopping - Money

Flashcard
•
4th Grade
15 questions
Real Life Money Math Flashcard

Flashcard
•
4th Grade
15 questions
December Cumulative Test

Flashcard
•
4th Grade
15 questions
Gr 4 Winter Break Challenge

Flashcard
•
4th Grade
15 questions
Multiply by 2-digit Numbers

Flashcard
•
4th Grade
15 questions
11/22 Exit Ticket

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Calculate Profit 4.10b

Flashcard
•
4th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
13 questions
4.NBT.A.2 Pre-Assessment

Quiz
•
4th Grade
6 questions
Spiral Review 8/5

Quiz
•
4th Grade
20 questions
place value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Basic multiplication facts

Quiz
•
4th Grade
8 questions
Unit 1 Mystery Number Place Value Grade

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Place Value To Millions

Quiz
•
4th Grade