Proportion

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Easy
Patsy McCaffrey
Used 1+ times
FREE Resource
22 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
6 rulers cost £12
How much does 1 ruler cost?
£1
£2
£6
2.
MATCH QUESTION
1 min • 1 pt
1 ruler cost £3
Match the following rulers to their price
£6
2 ruler
£30
4 rulers
£36
12 rulers
£12
10 rulers
£45
15 rulers
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
10 pencils cost £2
How much does 5 pencils cost
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
3 pens cost £30
How much does 1 pen cost
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
15 pencils cost £30
How much does 1 pencil cost
£5
£3
£2
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
10 books cost £60
How much does 1 book cost
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
30 pack of crisps cost £60
How much does 1 cost
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
17 questions
Unit Rate Word Problems

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Grade 7 - Ratios and Proportion

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit prices and rates

Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
Solving Two Step Equations

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Ratio and Proportion Grade 5

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Rational Numbers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Proportions Worksheet

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
คูณทศนิยม

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade