Proportion

Proportion

6th - 8th Grade

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio Tables Review

Ratio Tables Review

6th Grade

21 Qs

Writing Expressions or Equations from Word Problems

Writing Expressions or Equations from Word Problems

8th - 10th Grade

20 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

6th Grade

20 Qs

Proportions Worksheet

Proportions Worksheet

6th Grade - University

20 Qs

Math 8: Unit 3 Review

Math 8: Unit 3 Review

8th Grade

18 Qs

Solving Two Step Equations

Solving Two Step Equations

8th - 9th Grade

20 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

21 Qs

7th grade First Semester Review

7th grade First Semester Review

7th Grade

20 Qs

Proportion

Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Easy

Created by

Patsy McCaffrey

Used 1+ times

FREE Resource

22 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6 rulers cost £12

How much does 1 ruler cost?

£1

£2

£6

2.

MATCH QUESTION

1 min • 1 pt

1 ruler cost £3

Match the following rulers to their price

£6

2 ruler

£30

4 rulers

£36

12 rulers

£12

10 rulers

£45

15 rulers

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

10 pencils cost £2

How much does 5 pencils cost

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

3 pens cost £30

How much does 1 pen cost

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

15 pencils cost £30

How much does 1 pencil cost

£5

£3

£2

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

10 books cost £60

How much does 1 book cost

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

30 pack of crisps cost £60

How much does 1 cost

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?