
Unit Rate Quizizz

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Tegan McCune
Used 2+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?
What will you do to find the unit rate?
multiply by 6 to get $180 per ticket
divide by 6 to get $5 per ticket
multiply by 30 to get $900 per ticket
divide by 30 to get $1 per ticket
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.
$31
$39
$2,511
$34
Tags
CCSS.4.NBT.B.6
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
22 questions
Best Buys

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in tables, graphs, equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit rate

Quiz
•
8th - 11th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade