Field Trip Day Review!

Field Trip Day Review!

7th Grade

40 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Homework Week 28 STAAR Review

Homework Week 28 STAAR Review

8th Grade

40 Qs

Math STAAR Review

Math STAAR Review

8th Grade

37 Qs

Unit Rates & Proportions

Unit Rates & Proportions

7th Grade

35 Qs

Multiplying and dividing rational numbers

Multiplying and dividing rational numbers

7th Grade

40 Qs

Q2 7A Review Day 2: COP, Scale, Review Topics

Q2 7A Review Day 2: COP, Scale, Review Topics

7th Grade

38 Qs

8th Math: First Semester Review

8th Math: First Semester Review

6th - 8th Grade

35 Qs

Ratios and Proportions Part B Review

Ratios and Proportions Part B Review

7th Grade

37 Qs

6th Grade Math Final

6th Grade Math Final

6th - 7th Grade

36 Qs

Field Trip Day Review!

Field Trip Day Review!

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Nicolette Barone

Used 1+ times

FREE Resource

40 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate - 49 points in 7 games

6 points per game

8 points per game

7 points per game

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate - $112 in 8 hours

$12 per h

$14 per h

$13 per h

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate - 120 problems in 5 hours

24 problems per h

22 problems per h

10 problems per h

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate - 150 miles in 6 gallons

20 miles per gallon

25 miles per gallon

22 miles per gallon

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate - 105 students in 3 classes

33 students per class

32 students per class

35 students per class

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jacob makes $11 per hour at his job. Which equation represents how much money he would make if he worked x amount of hours?

y=k(x)

k=x/y

k=y/x

x=y(k)

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A grocery store sales 18 eggs for $1.34. The price per egg is approximately $0.07. Based on this information, which of the following is true?

X = $1.34

Y = 18

None of these are true

K = $0.07

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?