Field Trip Day Review!

Field Trip Day Review!

7th Grade

40 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Review 3rd Quarter Exam

Review 3rd Quarter Exam

10th Grade

35 Qs

2R Form 2 chapter 12

2R Form 2 chapter 12

8th - 9th Grade

37 Qs

special distribution function

special distribution function

University

40 Qs

Konsep Pecahan dan Desimal, Senilai, Menyederhanakan, Campuran

Konsep Pecahan dan Desimal, Senilai, Menyederhanakan, Campuran

5th Grade - University

35 Qs

OLIMPIADE SAINS NASIONAL MATEMATIKA 2025

OLIMPIADE SAINS NASIONAL MATEMATIKA 2025

5th Grade - University

40 Qs

Median altitude bisector triangles

Median altitude bisector triangles

9th - 10th Grade

45 Qs

BILANGAN & ALJABAR

BILANGAN & ALJABAR

7th Grade

35 Qs

regresion y percentiles

regresion y percentiles

University

42 Qs

Field Trip Day Review!

Field Trip Day Review!

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.EE.B.7, 6.RP.A.1, 7.NS.A.1C

+17

Standards-aligned

Created by

Nicolette Barone

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

40 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate - 49 points in 7 games

6 points per game

8 points per game

7 points per game

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate - $112 in 8 hours

$12 per h

$14 per h

$13 per h

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate - 120 problems in 5 hours

24 problems per h

22 problems per h

10 problems per h

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate - 150 miles in 6 gallons

20 miles per gallon

25 miles per gallon

22 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate - 105 students in 3 classes

33 students per class

32 students per class

35 students per class

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jacob makes $11 per hour at his job. Which equation represents how much money he would make if he worked x amount of hours?

y=k(x)

k=x/y

k=y/x

x=y(k)

Tags

CCSS.6.EE.C.9

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A grocery store sales 18 eggs for $1.34. The price per egg is approximately $0.07. Based on this information, which of the following is true?

X = $1.34

Y = 18

None of these are true

K = $0.07

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?