Find the unit rate - 49 points in 7 games

Field Trip Day Review!

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Nicolette Barone
Used 1+ times
FREE Resource
40 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
6 points per game
8 points per game
7 points per game
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - $112 in 8 hours
$12 per h
$14 per h
$13 per h
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 120 problems in 5 hours
24 problems per h
22 problems per h
10 problems per h
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 150 miles in 6 gallons
20 miles per gallon
25 miles per gallon
22 miles per gallon
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 105 students in 3 classes
33 students per class
32 students per class
35 students per class
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jacob makes $11 per hour at his job. Which equation represents how much money he would make if he worked x amount of hours?
y=k(x)
k=x/y
k=y/x
x=y(k)
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A grocery store sales 18 eggs for $1.34. The price per egg is approximately $0.07. Based on this information, which of the following is true?
X = $1.34
Y = 18
None of these are true
K = $0.07
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
40 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
40 questions
IM Math Unit 2 Review

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Comparing and Scaling

Quiz
•
7th Grade
36 questions
Multiplying Decimals

Quiz
•
5th - 7th Grade
40 questions
Multiplying and dividing rational numbers

Quiz
•
7th Grade
45 questions
EOC.1 Algebra 1 Full Unit 1 Milestone Review

Quiz
•
9th Grade
36 questions
6th Grade Math Final

Quiz
•
6th - 7th Grade
35 questions
SF-7S-Chapter 5

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade