
Field Trip Day Review!
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+17
Standards-aligned
Nicolette Barone
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
40 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 49 points in 7 games
6 points per game
8 points per game
7 points per game
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - $112 in 8 hours
$12 per h
$14 per h
$13 per h
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 120 problems in 5 hours
24 problems per h
22 problems per h
10 problems per h
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 150 miles in 6 gallons
20 miles per gallon
25 miles per gallon
22 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 105 students in 3 classes
33 students per class
32 students per class
35 students per class
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jacob makes $11 per hour at his job. Which equation represents how much money he would make if he worked x amount of hours?
y=k(x)
k=x/y
k=y/x
x=y(k)
Tags
CCSS.6.EE.C.9
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A grocery store sales 18 eggs for $1.34. The price per egg is approximately $0.07. Based on this information, which of the following is true?
X = $1.34
Y = 18
None of these are true
K = $0.07
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
38 questions
Ôn tập cuối năm 2021-2022
Quiz
•
8th Grade
36 questions
Převody jednotek - délka, obsah, objem, hmotnost
Quiz
•
6th Grade - University
40 questions
Math End of Term Review Quiz (Grade 9)
Quiz
•
9th Grade
35 questions
Algoritma dan Logika Informatika
Quiz
•
University
40 questions
PELUANG SUATU KEJADIAN
Quiz
•
12th Grade
35 questions
Funzioni goniometriche
Quiz
•
11th Grade
42 questions
Intervention Numeracy Screening Test
Quiz
•
8th Grade
37 questions
2º ESO MATEMATICAS subida nota
Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
