Topic 2 Review (Part 1)

Topic 2 Review (Part 1)

7th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter 2-2: Unit Rates With Ratios

Chapter 2-2: Unit Rates With Ratios

6th - 8th Grade

6 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

10 Qs

Proportional

Proportional

7th Grade - University

11 Qs

Prealgebra Ratios and Proportional Relationships

Prealgebra Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Topic 5 Assessment

Topic 5 Assessment

6th Grade - University

13 Qs

Mid-Topic Assessment 2 Study Guide

Mid-Topic Assessment 2 Study Guide

7th Grade

10 Qs

Rate Conversion Factors

Rate Conversion Factors

6th Grade - University

12 Qs

Unit 2 Constant of Proportionality Review

Unit 2 Constant of Proportionality Review

7th Grade

13 Qs

Topic 2 Review (Part 1)

Topic 2 Review (Part 1)

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

SULIHE ESTEBAN

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

For two quantities x and y, if y is always a constant multiple of x, they have a(n) ____.

proportional relationship.

inverse relationship.

linear relationship.

exponential relationship.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The value of the ratio y/x of two proportional quantities x and y is called the ____.

constant of proportionality.

variable of proportionality.

factor of proportionality.

coefficient of proportionality.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An equation that shows that two ratios are equal is a(n) ____.

proportion.

equation.

expression.

inequality.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A sunflower grows 8 feet in 92 days. Assuming that it grows at a constant rate, how many days did it take for the sunflower to grow 6 feet?

69 days

72 days

75 days

78 days

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mealworms are a healthy food for wild songbirds. Adam buys a 3.5-oz container of mealworms for $8.75. Marco buys a 3.75-oz container of mealworms for $9.75.

Which container is the better deal and why?

Adam's container, it costs $2.50 per oz.

Marco's container, it costs $2.60 per oz.

Adam's container, it costs $2.60 per oz.

Marco's container, it costs $2.50 per oz.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A painter mixes 2 1/2 pints of yellow paint with 4 pints of red paint to make a certain shade of orange paint. How many pints of yellow paint should be mixed with 10 pints of red paint to make this shade of orange?

5 pints

6 1/4 pints

6 1/2 pints

6 3/4 pints

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sally is going on vacation with her family. In 2 hours they travel 90.5 miles. If they travel at the same speed, write an equation that represents how far they will travel, d, in h hours.

d = 45.25h

d = 90.5h

d = 180h

d = 22.625h

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the weights of bunches of bananas and the price of each bunch.

a) Identify the constant of proportionality (k).

b) Write an equation to relate weight, w, to the price, p.

k=0.45

p = 0.45w

k=0.50

p = 0.50w

k=0.55

p = 0.55w

k=0.60

p = 0.60w