Week 19 Practice Problems

Week 19 Practice Problems

Assessment

Quiz

Created by

Maille ONeil

Mathematics

6th - 8th Grade

1 plays

Easy

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

A bakery used 25% more butter this month than last month. If the bakery used 240 kilograms of butter last month, how much did it use this month?

DO NOT INCLUDE A LABEL.

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Last week, the price of oranges at the farmer's market was $1.75 per pound. This week, the price has decreased by 20%. What is the price per pound of oranges this week?

DO NOT INCLUDE A LABEL.

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

This year, a herd of bison had a 10% increase in population. If there were 550 bison in the herd last year, how many are in the herd this year?

DO NOT INCLUDE A LABEL.

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

This year, a herd of bison had a 10% decrease in population. If there were 550 bison in the herd last year, how many are in the herd this year?

DO NOT INCLUDE A LABEL.

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

A pair of designer sneakers was purchased for $120. Since they were purchased, their price has increased by 15%. What is the new price?

DO NOT INCLUDE A LABEL.

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Elena's aunt bought her a $150 savings bond when she was born. When Elena is 20 years old, the bond will have earned 105% in interest. How much will the bond be worth when Elena is 20 years old?


DO NOT INCLUDE A LABEL.

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

In a video game, Clare scored 50% more points than Tyler. If c is the number of points that Clare scored and t is the number of points that Tyler scored, which equations are correct? Select all that apply.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?