Unit 10 Review

Unit 10 Review

3rd Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

ENY Module 1 Topic E

ENY Module 1 Topic E

3rd Grade

17 Qs

Division word problems

Division word problems

3rd - 5th Grade

10 Qs

Bar Graphs

Bar Graphs

2nd - 3rd Grade

10 Qs

Multiplication and Division

Multiplication and Division

3rd Grade

10 Qs

Simple Multiplication Quiz

Simple Multiplication Quiz

2nd - 4th Grade

15 Qs

Grade 3 Math SOL Review

Grade 3 Math SOL Review

3rd Grade

10 Qs

3.5E Real World Relationships (Input Output tables)

3.5E Real World Relationships (Input Output tables)

3rd Grade

12 Qs

Reveal Unit 10 Review

Reveal Unit 10 Review

3rd Grade

16 Qs

Unit 10 Review

Unit 10 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Hard

Created by

Taylor Buckner

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

DRAW QUESTION

3 mins • 2 pts

How can you solve the expression two ways? Fill in the blanks.

Media Image

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following shows a correct way to decompose 90 x 5?

10 + 9 x 5

10 x 9 + 5

10 x 9 x 5

10 + 9 + 5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

During the first 7 hours of a snowstorm, a weather station recorded 4 inches of snow each hour. Before the snowstorm ended, 12 more inches of snow fell. How many inches of snow fell?

11 inches

23 inches

40 inches

55 inches

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Suri practices soccer 5 days each week for 48 minutes a day. She stretches a total of 31 minutes each week. She estimates the total number of minutes she practices and stretches each week.

What mistake did she make?

She should have added 40 + 31 in Step 2.

She does practice and stretch about 231 minutes a week.

She needs to round 48 to 50 in Step 1.

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 2 pts

Which of the following correctly shows how to find the product of 4 x 60? Choose all that apply.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Sehrish and Gary are planting a garden. They are buying 4 packages of tulip bulbs for $7 each. Sehrish and Gary split the cost equally between the 2 of them when checking out. How much money does each pay?

$13

$14

$26

$30

7.

DRAW QUESTION

3 mins • 4 pts

Which products are EVEN and which products are ODD?

Media Image

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?