5th grade Hard word problems. (Feb,March)

5th grade Hard word problems. (Feb,March)

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

multiplying/dividing decimals & whole numbers

multiplying/dividing decimals & whole numbers

5th Grade

15 Qs

Multiply and Divide Whole Numbers

Multiply and Divide Whole Numbers

5th - 6th Grade

12 Qs

Problem Solving

Problem Solving

4th - 5th Grade

10 Qs

Division of Fractions

Division of Fractions

5th Grade

15 Qs

Fraction Operations Word Problems

Fraction Operations Word Problems

5th Grade

8 Qs

Long Division with a 2 digit divisor

Long Division with a 2 digit divisor

5th - 6th Grade

11 Qs

Dividing Unit Fractions & Whole Numbers

Dividing Unit Fractions & Whole Numbers

4th - 7th Grade

10 Qs

STAAR Math Practice

STAAR Math Practice

3rd - 5th Grade

12 Qs

5th grade Hard word problems. (Feb,March)

5th grade Hard word problems. (Feb,March)

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

Created by

Marie Cartwright

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Henry wants to put mulch in his garden bed. The garden bed has a length of 3 ft and a width of 15 inches. If one bag of mulch covers 12 square inches, how many bags will Henry need to buy?

55

45

63

125

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lucas's family is considering buying a family membership to the zoo. The membership costs $100 for a family of 5. Individual tickets are $30. How much money can Lucas's family save by purchasing the family membership instead of 5 individual tickets?

150

300

3000

50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Zoe has a job. She makes $300 for every 2 weeks she works, working 5 days each week. If she wanted to buy a concert ticket that costs $75, how many full days would Zoe have to work?

5

1

2.5

3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ava has scored 432 points in the last 27 games. If she scores her average in each of the five games during the championship, how many points will Ava score in the championship?

559

23

80

405

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ben has made $2,250 washing cars. If he charges $50 per car and it takes him 40 minutes to wash each car, how Many hours did Ben spend washing cars this summer?

200

25

1800

30

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lila owns a bakery. She sold 560 cookies in the last 7 days. Each cookie sold for $0.50. How much money did Lila make per day?

40

45

35

25

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jackson owns a lemonade stand. He made $180 selling lemonade over 5 days. If each cup of lemonade sold for $4, how many cups did Jackson sell per day?

23

9

45

9.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?