Understanding Unit Rates and Ratios

Understanding Unit Rates and Ratios

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ms. Xenos' MEGA ratio review

Ms. Xenos' MEGA ratio review

6th - 7th Grade

18 Qs

Unit Rate/ Proportions

Unit Rate/ Proportions

6th - 8th Grade

21 Qs

Rate of Change

Rate of Change

8th - 9th Grade

20 Qs

Rates, Ratios, and Proportions Wrap-Up/Review

Rates, Ratios, and Proportions Wrap-Up/Review

7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

G6 Rate and Unit Rate Practice for the Assessment

G6 Rate and Unit Rate Practice for the Assessment

7th Grade

15 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Slopes and Y-Intercepts

Slopes and Y-Intercepts

8th Grade

20 Qs

Understanding Unit Rates and Ratios

Understanding Unit Rates and Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3

+1

Standards-aligned

Created by

Jen Goff

Used 15+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 2 pts

James drives for a total distance of 180 miles in 3 hours. What is James' speed in miles per hour?

50 miles per hour

60 miles per hour

70 miles per hour

80 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 2 pts

Aiden is building a bookshelf and needs to cut a piece of wood that is 120 inches long. Convert the length of the wood to feet using ratio reasoning.

8 feet

10 feet

12 feet

14 feet

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 2 pts

David is baking cookies for a school event. He knows that 2 cups of flour are needed to bake 3 cookies. How many cups of flour does he need to bake 9 cookies?

4 cups

5 cups

6 cups

7 cups

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 2 pts

If 8 notebooks cost $24, what is the cost per notebook?

$2

$3

$4

$5

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 3 pts

Mia is training for a marathon and runs a distance of 5 kilometers every day. Convert the distance she runs to meters using ratio reasoning.

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 3 pts

Anika is buying pencils for her art class. If 4 pencils cost $2, how much do 12 pencils cost?

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 2 pts

Kai is training for a marathon and completes 15 miles in 2 hours. What is Kai's speed in miles per hour?

5 miles per hour

7 miles per hour

7.5 miles per hour

8 miles per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?