Unit Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+8
Standards-aligned
Cleopatra Miller-Vacciana
FREE Resource
21 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the scale factor from the smaller triangle to the bigger triangle?
2
3/2
2/3
1/2
Tags
CCSS.7.G.A.1
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
The triangle shown is being increased by a scale factor of 2. What is the perimeter of the new triangle?
Tags
CCSS.7.G.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A loaf of bread costs $2.85 there are 19 slices in this loaf. What is the unit rate?
$ 0.19
$ 0.15
$ 0.85
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which describes the unit rate of the family road trip
traveled 120 miles per hour
traveled 60 miles per hour
traveled 30 miles per hour
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which graph can be used ot model a unit rate of $3.50 per gallon?
Tags
CCSS.8.EE.B.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Cashews cost $19 per pound
Cashews cost $2 per pound
Cashews cost $9.50 per pound
Cashews cost $28.50 per pound
Tags
CCSS.HSF.LE.B.5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A parking lot business charges $9 per car for parking. Which line can be used to model the relationship between money collected and cars in the lot?
Tags
CCSS.8.EE.B.5
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
7R Unit 5 Test Review

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Finding Constant

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Graphs & C.O.P.

Quiz
•
7th - 8th Grade
18 questions
Review: Constant of Proportionality and Rate of Change/Honor

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in tables, graphs, equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
7th Unit rates,proportional,complex fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportions and ratios, oh my!

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
7.4B, 7.4C, 7.4A, 7.7A

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Order of Operations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
45 questions
Perfect Squares and Cubes

Quiz
•
7th - 8th Grade