What is the scale factor from the smaller triangle to the bigger triangle?
Unit Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Cleopatra Miller-Vacciana
FREE Resource
21 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2
3/2
2/3
1/2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
The triangle shown is being increased by a scale factor of 2. What is the perimeter of the new triangle?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A loaf of bread costs $2.85 there are 19 slices in this loaf. What is the unit rate?
$ 0.19
$ 0.15
$ 0.85
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which describes the unit rate of the family road trip
traveled 120 miles per hour
traveled 60 miles per hour
traveled 30 miles per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which graph can be used ot model a unit rate of $3.50 per gallon?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Cashews cost $19 per pound
Cashews cost $2 per pound
Cashews cost $9.50 per pound
Cashews cost $28.50 per pound
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A parking lot business charges $9 per car for parking. Which line can be used to model the relationship between money collected and cars in the lot?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
7R Unit 3 Proportional Relationships Test Review

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Identifying Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportions and ratios, oh my!

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
7.4B, 7.4C, 7.4A, 7.7A

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Proportional Graphs & C.O.P.

Quiz
•
7th - 8th Grade
23 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
26 questions
Ratios, Proportions & Percents

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade