Unit Review

Unit Review

7th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

unit rate and better buys

unit rate and better buys

6th - 8th Grade

20 Qs

Gr. 7 - Unit 3 Review - Ratios & Proportional Relationships

Gr. 7 - Unit 3 Review - Ratios & Proportional Relationships

7th Grade

22 Qs

Constant of proportionality

Constant of proportionality

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

7th Grade

20 Qs

Ratio and Proportion Review

Ratio and Proportion Review

7th Grade

19 Qs

Finding Constant

Finding Constant

7th Grade

18 Qs

Review: Constant of Proportionality and Rate of Change/Honor

Review: Constant of Proportionality and Rate of Change/Honor

7th Grade

18 Qs

extra practice ratio and proportions

extra practice ratio and proportions

6th Grade - University

17 Qs

Unit Review

Unit Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Cleopatra Miller-Vacciana

FREE Resource

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the scale factor from the smaller triangle to the bigger triangle?

2

3/2

2/3

1/2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The triangle shown is being increased by a scale factor of 2. What is the perimeter of the new triangle?

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A loaf of bread costs $2.85 there are 19 slices in this loaf. What is the unit rate?

$ 0.19

$ 0.15

$ 0.85

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which describes the unit rate of the family road trip

traveled 120 miles per hour

traveled 60 miles per hour

traveled 30 miles per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which graph can be used ot model a unit rate of $3.50 per gallon?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Cashews cost $19 per pound

Cashews cost $2 per pound

Cashews cost $9.50 per pound

Cashews cost $28.50 per pound

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A parking lot business charges $9 per car for parking. Which line can be used to model the relationship between money collected and cars in the lot?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?