Proportions Test Review

Proportions Test Review

7th Grade

23 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Graphing Proportional Relationships

Graphing Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships Review

Proportional Relationships Review

6th - 8th Grade

18 Qs

Proportional Relationships (Tables/Equations)

Proportional Relationships (Tables/Equations)

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit 2

Unit 2

6th - 8th Grade

20 Qs

7th Grade Linear Relationships Test

7th Grade Linear Relationships Test

7th Grade

20 Qs

Operations with Integers & Rational Numbers

Operations with Integers & Rational Numbers

7th Grade

20 Qs

Unit Rates & Proportional Relationships

Unit Rates & Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Unit rate and proportions test

Unit rate and proportions test

7th Grade

20 Qs

Proportions Test Review

Proportions Test Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 6.RP.A.3B

+4

Standards-aligned

Created by

ELIJAH ANDRUS-BURNS

Used 6+ times

FREE Resource

23 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: $220 for 10 hours

$20/hour

$22/hour

$22.50/hour

$21/hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: $15 for 2 lbs

$6.50/lbs

$7/lbs

$7.50/lbs

$8.00/lbs

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: 350 miles in 5 hours

70 mph

65 mph

60 mph

55 mph

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: 84 points in 6 games

12 points/game

10 points/game

8 points/game

14 points/game

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: $16.80 for 4 gallons of gas

$3.10/gallon

$4.20/gallon

$2.50/gallon

$2.99/gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: $5.04 for a 24 pack of water

$0.15/bottle

$0.17/bottle

$0.19/bottle

$0.21/bottle

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: 324 minutes to cook an 18 lb. turkey

18 min/lb

19 min/lb

20 min/lb

21 min/lb

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?