Find the unit rate: $220 for 10 hours
Proportions Test Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
ELIJAH ANDRUS-BURNS
Used 6+ times
FREE Resource
23 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$20/hour
$22/hour
$22.50/hour
$21/hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: $15 for 2 lbs
$6.50/lbs
$7/lbs
$7.50/lbs
$8.00/lbs
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 350 miles in 5 hours
70 mph
65 mph
60 mph
55 mph
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 84 points in 6 games
12 points/game
10 points/game
8 points/game
14 points/game
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: $16.80 for 4 gallons of gas
$3.10/gallon
$4.20/gallon
$2.50/gallon
$2.99/gallon
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: $5.04 for a 24 pack of water
$0.15/bottle
$0.17/bottle
$0.19/bottle
$0.21/bottle
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 324 minutes to cook an 18 lb. turkey
18 min/lb
19 min/lb
20 min/lb
21 min/lb
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Metric and Customary Measurement

Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
Proportionality Graphs, Tables, and Equations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Operations with Integers & Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Proportional Relationships Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Constant of Proportionality Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships (Tables/Equations)

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade