Proportions Test Review

Proportions Test Review

7th Grade

23 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Unit 2

Unit 2

6th - 8th Grade

20 Qs

Operations with Integers & Rational Numbers

Operations with Integers & Rational Numbers

7th Grade

20 Qs

Finding Constant

Finding Constant

7th Grade

18 Qs

Unit Rates & Proportional Relationships

Unit Rates & Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Unit 2 Test Review

Unit 2 Test Review

6th - 8th Grade

20 Qs

Converting Customary Units of Measurement

Converting Customary Units of Measurement

4th Grade - University

20 Qs

Proportional Relationships (Tables/Equations)

Proportional Relationships (Tables/Equations)

6th - 8th Grade

20 Qs

Proportions Test Review

Proportions Test Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

ELIJAH ANDRUS-BURNS

Used 6+ times

FREE Resource

23 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: $220 for 10 hours

$20/hour

$22/hour

$22.50/hour

$21/hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: $15 for 2 lbs

$6.50/lbs

$7/lbs

$7.50/lbs

$8.00/lbs

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: 350 miles in 5 hours

70 mph

65 mph

60 mph

55 mph

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: 84 points in 6 games

12 points/game

10 points/game

8 points/game

14 points/game

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: $16.80 for 4 gallons of gas

$3.10/gallon

$4.20/gallon

$2.50/gallon

$2.99/gallon

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: $5.04 for a 24 pack of water

$0.15/bottle

$0.17/bottle

$0.19/bottle

$0.21/bottle

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: 324 minutes to cook an 18 lb. turkey

18 min/lb

19 min/lb

20 min/lb

21 min/lb

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?