Math Quiz Bee ( AVERAGE Round Week 7)

Math Quiz Bee ( AVERAGE Round Week 7)

4th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Standard Liquid Measure

Standard Liquid Measure

3rd Grade - University

20 Qs

Metric Conversion Review

Metric Conversion Review

4th Grade

15 Qs

Rounding Decimals in Real Life

Rounding Decimals in Real Life

4th Grade

16 Qs

Measurement Conversions

Measurement Conversions

4th Grade

20 Qs

Length, Weight and Capacity

Length, Weight and Capacity

3rd - 5th Grade

19 Qs

Metric Conversions

Metric Conversions

4th - 6th Grade

20 Qs

Metric Measurement Conversions

Metric Measurement Conversions

4th - 5th Grade

20 Qs

Metric Conversion

Metric Conversion

4th - 5th Grade

20 Qs

Math Quiz Bee ( AVERAGE Round Week 7)

Math Quiz Bee ( AVERAGE Round Week 7)

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

Created by

Rocky Saludar

Used 1+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Emma measured the lengths of four ribbons: 2.045 m, 2.35 m, 2.04 m, and 2.3 m. Which shows the lengths arranged in ascending order?

2.04 m, 2.045 m, 2.3 m, 2.35 m

2.045 m, 2.04 m, 2.35 m, 2.3 m

2.3 m, 2.35 m, 2.045 m, 2.04 m

2.35 m, 2.3 m, 2.045 m, 2.04 m

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bakery used 3.265 kg of flour on Monday and 2.845 kg on Tuesday. How much flour did they use in total?

6.110 kg

5.985 kg

6.100 kg

6.120 kg

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store earned ₱153.75 in the morning and ₱247.89 in the afternoon. About how much did they earn in total?

₱390

₱400

₱410

₱420

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A runner covered 12.678 km on Monday and 10.975 km on Wednesday. If her goal for the week was to run 30 km, how many more kilometers does she need to run?

5.347 km

6.347 km

7.347 km

8.347 km

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A customer bought a shirt for ₱249.95, a pair of jeans for ₱899.50, and shoes for ₱1,199.75. If he paid with ₱3,500, how much change did he receive?

₱150.80

₱150.25

₱150.30

₱150.75

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bottle of orange juice costs ₱12.75, and a customer buys 3.2 liters. How much will the customer pay in total?

₱40.80

₱41.25

₱40.85

₱41.50

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bakery sells a loaf of bread for ₱54.85. If a customer buys 9.3 loaves, what is the estimated total cost?

₱450

₱500

₱510

₱550

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?