Time and Money

Time and Money

4th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math: Financial Literacy (Profit)

Math: Financial Literacy (Profit)

4th Grade

12 Qs

Add & Subtract Decimals Word Problems

Add & Subtract Decimals Word Problems

4th - 6th Grade

21 Qs

Time and Money Review

Time and Money Review

4th Grade

16 Qs

Money

Money

4th Grade

16 Qs

Money and Coins

Money and Coins

4th Grade

16 Qs

Counting Back Change

Counting Back Change

4th - 8th Grade

15 Qs

Maths

Maths

4th Grade

20 Qs

Money Multiplication Y'all!

Money Multiplication Y'all!

4th Grade

18 Qs

Time and Money

Time and Money

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

CCSS
4.MD.A.2, 6.NS.B.3, 3.OA.D.8

Standards-aligned

Created by

Barbara White

Used 2+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Rich's Dinner cost $6.35. He paid with a $10 bill. How much change should Rich receive?

$2.65

$3.65

$16.35

4.75

Tags

CCSS.4.MD.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mark bought a magazine for $3.75 and a carton of juice for $2.25. He paid with a $10 bill. How much change should Mark Receive?

$16.00

$6.00

$5.00

$4.00

Tags

CCSS.4.MD.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Greg bought 7 erasers. Each eraser costs $0.25. How much money did Greg spend?

$1.25

$1.75

$2.75

$7.25

Tags

CCSS.4.MD.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ella had $50.00. She bought a shirt for $12.50 and a pair of pants for $24.00. How much money does Ella have LEFT?

$13.50

$14.50

$26.00

$36.60

Tags

CCSS.4.MD.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Amy makes $5.00 each hour. She worked for 3 hours yesterday. How much money did Amy make yesterday?

$8.00

$8.30

$10.00

$15.00

Tags

CCSS.4.MD.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Paul spent a total of $3.00 on 6 pencils. Each pencil costs the same amount. What did 1 pencil costs?

$0.50

$0.60

$0.75

$1.25

Tags

CCSS.4.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Erica wants to buy 3 pencils and 4 Erasers. Each pencil costs $1.20 and each eraser costs $0.50. How much money did she spend in all?

$6.20

$5.60

$5.00

$3.40

Tags

CCSS.4.MD.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?