Algebra Unit Test

Algebra Unit Test

8th - 9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Algebra 1 Unit 1 Review

Algebra 1 Unit 1 Review

8th - 9th Grade

10 Qs

Drepte perpendiculare. Dreapta perpendiculară pe plan

Drepte perpendiculare. Dreapta perpendiculară pe plan

8th Grade

10 Qs

DIGITALIADA VIII - Dreaptă perpendiculară pe plan.

DIGITALIADA VIII - Dreaptă perpendiculară pe plan.

8th Grade

15 Qs

Clasa a-VIII-a

Clasa a-VIII-a

8th Grade

14 Qs

Expressions Word Problems Review

Expressions Word Problems Review

6th Grade - University

14 Qs

Interpreting Functions

Interpreting Functions

9th Grade

10 Qs

direct and inverse proportion

direct and inverse proportion

8th Grade

10 Qs

Algebra 1 First Class

Algebra 1 First Class

8th - 9th Grade

10 Qs

Algebra Unit Test

Algebra Unit Test

Assessment

Quiz

Mathematics

8th - 9th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

-11 + 3(b + 5) = 7
1
-1
3
-3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
24 - 10 = -7x
24 - 7x = 10
-24 - 7x = -10
10 + x = 24

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
You bought a magazine for $5 and four
erasers. You spent a total of $29. How
much did each eraser cost?
5 + x = 29
-5 - 4x = -29
5x = 29
29 - 5 = -4x

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Jill sold half of her comic books and then got sixteen more. She now has 36. With how many did she begin?
x/2 + 16= 36
36 + 16 = x
x/2 - 16 = 36
x/2 = 36 + 16

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Define the variable.
c = total cost of membership
c = cost per month
r = registration fee
m = number of months for membership

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Define the variable.
m = miles traveled
c = cost per mile
c = cabs ridden in 
t = total cost

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify by combining like terms:
5a + 2b - 3a + 4
8a + 2b + 4
2a + 2b + 4
8ab
4ab + 4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?