Applications of Equations

Applications of Equations

9th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Application Equations

Application Equations

9th Grade

10 Qs

Solving Real-World Systems of Equations: A Grade 8 Challenge

Solving Real-World Systems of Equations: A Grade 8 Challenge

8th Grade - University

10 Qs

Solving and Graphing Linear Equations in Real-Life Scenarios

Solving and Graphing Linear Equations in Real-Life Scenarios

9th Grade - University

10 Qs

Unit #7 System of Equations Word Problems

Unit #7 System of Equations Word Problems

9th Grade

10 Qs

Algebra 1: Solving Systems with Substitution & Elimination

Algebra 1: Solving Systems with Substitution & Elimination

9th Grade - University

10 Qs

Solving Systems of Equations: Real-World Word Problems

Solving Systems of Equations: Real-World Word Problems

8th Grade - University

10 Qs

Solving Real-World Problems: Equations and Variables

Solving Real-World Problems: Equations and Variables

8th Grade - University

10 Qs

Equation Applications

Equation Applications

9th Grade

10 Qs

Applications of Equations

Applications of Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Two high schools planned senior trips. High school A rented 1 van and 6 buses. They took 372 students. High school B rented 4 vans and 12 buses. They took 780 students. How many students does a van and bus hold?

A van holds 24 students and a bus hold 54 students.

A van holds 18 students and a bus holds 59 students.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Manassas Park is selling tickets for their fall musical. On the first day of sales, we sold 3 adult tickets and 9 student tickets. They made $75. On the second day of sales, we sold 8 adult tickets and 5 student tickets and made $67. How much does an adult and a student ticket cost?

An adult ticket costs $4 and a student ticket costs $7.

An adult ticket costs $7 and a student ticket costs $4.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You and a friend are selling hamburgers and water at a concession stand. You sold 3 hamburgers and 14 waters for a total of $203. Your friend sold 11 hamburgers and 11 waters for a total of $220. Find the cost of a hamburger and water.

A hamburger costs $7 and a water costs $13.

A hamburger costs $8 and a water costs $2.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A movie theater charges $10 for each adult ticket and $5 for each child ticket. At a showing where 150 tickets were sold, the theater collected $1200. How many child and adult tickets were sold?

There were 60 adult tickets and 90 child tickets sold.

There were 50 adult tickets and 40 child tickets sold.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You and a friend go to Chick-Fil-A. You order 2 chicken sandwiches and 5 cookies. Your bill is $17. Your friend orders 3 chicken sandwiches and 2 cookies. Their bill is $20. How much does a chicken sandwich and a cookie cost?

A sandwich costs $5 and a cookie costs $2.

A sandwich costs $6 and a cookie costs $1.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The math club is taking a trip to the MoMath Museum in NYC. Manassas Park rented 2 vans and 3 buses. They took 200 students. Prince William rented 4 vans and 10 buses. They took 600 students. How many students does a van and bus hold?

A van holds 35 students and a bus holds 45 students.

A van holds 25 students and a bus holds 50 students.