Ratios Rates and Percents

Ratios Rates and Percents

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio Review

Ratio Review

6th Grade

17 Qs

Tuesday 10/22

Tuesday 10/22

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Finding Ratios and Unit Rate

Finding Ratios and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

P6 Quiz Ratios Proportions Rates

P6 Quiz Ratios Proportions Rates

5th - 6th Grade

16 Qs

Ratios Rates and Percents

Ratios Rates and Percents

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

There are 15 pieces of fruit in a bowl and 6 of them are apples. What percentage of the pieces of fruit in the bowl are apples?

0.06%

0.4%

6%

40%

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Lin’s family has completed 70% of a trip. They have traveled 35 miles. How far is the trip?

24.5 miles

50 miles

59.5 miles

200 miles

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Lin runs 5 laps around a track in 6 minutes. How many minutes per lap is that?

1.2 minutes

5/6 of a minute

1 minute

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What is 25% of 2 hours?
45 minutes
30 minutes
0.3 hours
0.5 minutes

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

There are 60 cookies and 10 cupcakes leftover at a bake sale. What is the ratio of cookies to cupcakes?

Your answer must be in simplest form.

6:1

1:6

30:5

14:56

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?