Applying Operations on Rational Numbers to Solve Mathematical and Real-World Problems

Applying Operations on Rational Numbers to Solve Mathematical and Real-World Problems

7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Stratégies de calcul mental

Stratégies de calcul mental

7th - 12th Grade

16 Qs

Operatoria Fracciones I

Operatoria Fracciones I

7th Grade

15 Qs

المستطيل - رياضيات 2

المستطيل - رياضيات 2

3rd - 12th Grade

15 Qs

SEATWORK #1:INTEGERS AND THE NUMBER LINE

SEATWORK #1:INTEGERS AND THE NUMBER LINE

7th Grade

10 Qs

Ai nhanh hơn?

Ai nhanh hơn?

1st - 12th Grade

13 Qs

分数的约分

分数的约分

1st - 12th Grade

12 Qs

Activity Multiplication and Division of Integers

Activity Multiplication and Division of Integers

7th Grade

12 Qs

แบบทดสอบเรื่อง  ค่าเฉลี่ยเลขคณิต

แบบทดสอบเรื่อง ค่าเฉลี่ยเลขคณิต

7th Grade - University

11 Qs

Applying Operations on Rational Numbers to Solve Mathematical and Real-World Problems

Applying Operations on Rational Numbers to Solve Mathematical and Real-World Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
7.NS.A.3, 7.EE.B.3, 5.NF.B.6

+5

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Alicia had -$11.00 in her checking account. After working on Saturday, she made $44.50. She decided to pay for her and a friend to go to the movies, and each ticket cost $6.25. If they each got a drink for $3.75 and shared a popcorn that cost $4.25, how much money does Alicia have left?

$19.25

$9.25

$20.25

$24.25

Tags

CCSS.7.NS.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Kara shared a bag of candy with her friends. She gave Michael 3/8 of the candy and Christy 1/4 of the candy. How much of the bag of candy does Kara have left?

1/4
1/3
3/8
1/2

Tags

CCSS.5.NF.A.1

CCSS.5.NF.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Each month Mr. Fontana’s phone company charges a flat fee of $12 plus $0.05 per minute. His bill for last month was $18. How many minutes did Mr. Fontana talk on the phone last month?

120
100
350
600

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Josh rents a kayak at a nearby state park. He pays a flat rate of $12.99 plus $3.75 for each hour that he spends in the water. How much did Josh spend if he was in the water for 4 1/2 hours?

$55.71

$66.96

$16.88

$29.87

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Aunt Lisa made strawberry and grape jelly.  She made 1  1/2 cups of strawberry.  She made 4  1/2 times as much grape jelly as she did strawberry jelly.  How many cups of grape jelly did she make?

4  1/4 cups
2 cups
3  1/2 cups
6  3/4 cups

Tags

CCSS.5.NF.B.6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Edward started his hike at an elevation of 115 below sea level. Throughout the hike, he ascended 3,200 feet and then descended 676 feet. How much did his elevation change?

2409 ft

2639 ft

3991 ft

3761 ft

Tags

CCSS.7.NS.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jonah had $340.87 in his checking account. He withdrew $52 and wrote a check for $18.72. Find the new balance.

$270.15
$411.59
$374.15
$307.59

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?