Equation Applications
Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
When we add two numbers, x, and y, we get 12. When we subtract the two numbers, we get 4. What are the two numbers?
The numbers are 8 and 4.
The numbers are 6 and 6.
The numbers are 12 and 0.
The numbers are 11 and 1.
Tags
CCSS.2.OA.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Manassas Park is selling tickets for their fall musical. On the first day of sales, we sold 3 adult tickets and 9 student tickets. They made $75. On the second day of sales, we sold 8 adult tickets and 5 student tickets and made $67. How much does an adult and a student ticket cost?
An adult ticket costs $4 and a student ticket costs $7.
An adult ticket costs $7 and a student ticket costs $4.
An adult ticket costs $6 and a student ticket costs $3.
An adult ticket costs $3 and a student ticket costs $6.
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You and a friend are selling hamburgers and water at a concession stand. You sold 3 hamburgers and 14 waters for a total of $203. Your friend sold 11 hamburgers and 11 waters for a total of $220. Find the cost of a hamburger and water.
A hamburger costs $7 and a water costs $13.
A hamburger costs $13 and a water costs $7.
A hamburger costs $8 and a water costs $2.
A hamburger costs $2 and a water costs $8.
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A movie theater charges $10 for each adult ticket and $5 for each child ticket. At a showing where 150 tickets were sold, the theater collected $1200. How many child and adult tickets were sold?
There were 90 adult tickets and 60 child tickets sold.
There were 60 adult tickets and 90 child tickets sold.
There were 50 adult tickets and 40 child tickets sold.
There were 40 adult tickets and 50 child tickets sold.
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You and a friend go to Chick-Fil-A. You order 2 chicken sandwiches and 5 cookies. Your bill is $17. Your friend orders 3 chicken sandwiches and 2 cookies. Their bill is $20. How much does a chicken sandwich and a cookie cost?
A sandwich costs $6 and a cookie costs $1.
A sandwich costs $1 and a cookie costs $6.
A sandwich costs $5 and a cookie costs $2.
A sandwich costs $2 and a cookie costs $5.
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
When we add two numbers, x, and y, we get 14. When we subtract the two numbers, we get 8. What are the two numbers?
The two numbers are 11 and 3.
The two numbers are 9 and 5.
The two numbers are 7 and 7.
The two numbers are 4 and 10.
Tags
CCSS.2.OA.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The math club is taking a trip to the MoMath Museum in NYC. Manassas Park rented 2 vans and 3 buses. They took 200 students. Prince William rented 4 vans and 10 buses. They took 600 students. How many students does a van and bus hold?
A van holds 25 students and a bus holds 50 students.
A van holds 50 students and a bus holds 25 students.
A van holds 35 students and a bus holds 45 students.
A van holds 45 students and a bus holds 35 students.
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Equivalent Fraction
Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
9ºAno - Probabilidade/Fatoração
Quiz
•
9th Grade
12 questions
Fórmula general ecuaciones cuadráticas
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Year 10 Solving Equations
Quiz
•
9th - 11th Grade
10 questions
Pratique 4.2 Les relations linéaires
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Ecuații de gr 2
Quiz
•
1st - 10th Grade
10 questions
Congruencia de Triangulos
Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Asesmen Awal (Unsur-unsur Lingkaran)
Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
5 questions
Triangle Congruence Theorems
Interactive video
•
9th - 12th Grade
20 questions
Triangle Congruence Theorems
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Graphing Systems of Equations
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Function or Not a Function
Quiz
•
8th - 9th Grade
14 questions
Model and Solve Linear Equations
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Test Your Christmas Trivia Skills
Interactive video
•
6th - 10th Grade
17 questions
Identify Linear and Nonlinear Functions
Quiz
•
8th - 12th Grade
