Adding, Subtracting, Dividing, Multiplying Decimals

Adding, Subtracting, Dividing, Multiplying Decimals

5th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying Decimals Loper

Multiplying Decimals Loper

4th - 5th Grade

15 Qs

Shifting Decimal Places Division

Shifting Decimal Places Division

5th Grade

10 Qs

Decimals Add Subtract Multiply And Divide

Decimals Add Subtract Multiply And Divide

5th Grade

13 Qs

Operations with Decimals

Operations with Decimals

5th - 7th Grade

10 Qs

6.NS.3: Add, Subtract, Multiply Decimals

6.NS.3: Add, Subtract, Multiply Decimals

5th - 7th Grade

15 Qs

DECIMAL Arithmetic

DECIMAL Arithmetic

5th Grade

10 Qs

Decimals Test

Decimals Test

5th Grade

15 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

5th Grade

10 Qs

Adding, Subtracting, Dividing, Multiplying Decimals

Adding, Subtracting, Dividing, Multiplying Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the value of this expression?

4.136+29.95

330.86

71.31

33.086

34.086

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Subtract. 789.03 - 77.1

711.02

711.93

781.32

18.03

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Find the product.

3.18 x 0.06

0.1908

1.908

19.08

190.8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Find the value of this expression

37.68÷2.4

1.57

14.7

15.7

1570

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Gina competed in a gymnastics competition.  Her total score for the balance beam and the vault was 16.75.  She scored 9.3 on the vault.  How much did she score for the balance beam?
7.45
7.54
7.045
7.054

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

One pound of strawberries cost $4.26. Anna buys 5 pounds of strawberries. How much will the strawberries cost?
$2,130
$21.30
$21.03
None of the above

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Suzy bought 2 pounds of grapes for $2.49 per pound and 3 muffins for $0.75 per muffin.  How much did she pay for the grapes and the muffins?

$3.24

$7.23
$6.48
$10.72

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?