Proportions and Word Problems

Proportions and Word Problems

6th - 7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportions

Proportions

7th Grade - University

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Expressing Unit Rate

Expressing Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Percent Problems Quiz

Percent Problems Quiz

7th Grade

14 Qs

Mastering Ratios and Rates Quiz

Mastering Ratios and Rates Quiz

6th - 8th Grade

10 Qs

Add and Subtract Decimals

Add and Subtract Decimals

4th - 7th Grade

14 Qs

Unit Rates Practice

Unit Rates Practice

6th Grade

10 Qs

Rates, Proportions, Graphs, Equations

Rates, Proportions, Graphs, Equations

7th Grade - University

10 Qs

Proportions and Word Problems

Proportions and Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.NS.C.8, 6.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

There are 4 milk chocolates to every 2 dark in a box of chocolates. There are 34 dark chocolates in the box. How many milk chocolates are in the box?
68
86
17
34

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the distance Formula?
D = rt
D = tr
R = dt
R = st

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mr. Rodner runs 5 miles in 42 minutes.  He plans to run in a 25 mile race.  Based on his current speed, about how long will it take him to complete the race?
210 minutes
8.4 minutes
1050 minutes
200 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

To make plant fertilizer, you mix 12 ounces of Lime with every 10 ounces of water. If you use 80 ounces of water, how much lime do you need?
96 ounces
80 ounces
1.5 ounces
66.67 ounces

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

When using the distance formula, what operation do you use?
Multiplication or Division
Depends on the problem
Multiplication
Division

Tags

CCSS.6.NS.C.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Four pounds of apples cost $5.00. How much would 12 pounds of apples cost?
I'm hungry
$15.00
$10
$14.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Julie and Sophie drove 250 miles in 8 hours. What was their speed?
31 MPH
30 MPH
31.25 MPH
9 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?