Linear Functions, Linear Equations, Systems and Inequalities

Linear Functions, Linear Equations, Systems and Inequalities

9th Grade

24 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear Inequality Word Problems and Graphing

Linear Inequality Word Problems and Graphing

9th Grade - University

20 Qs

Region in a Plane

Region in a Plane

9th - 10th Grade

20 Qs

Framing/writing linear inequalities in two variables

Framing/writing linear inequalities in two variables

9th - 12th Grade

20 Qs

Solve Linear Equations and Inequalities

Solve Linear Equations and Inequalities

9th Grade

24 Qs

Unit 3 quiz 1 Linear inequalities

Unit 3 quiz 1 Linear inequalities

9th Grade

20 Qs

Linear Equations and Inequalities

Linear Equations and Inequalities

9th Grade

24 Qs

Linear Inequalities in Context

Linear Inequalities in Context

9th Grade - University

19 Qs

Linear Equations and Inequalities in Two Variables

Linear Equations and Inequalities in Two Variables

9th Grade

24 Qs

Linear Functions, Linear Equations, Systems and Inequalities

Linear Functions, Linear Equations, Systems and Inequalities

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

24 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Solve for x:

7 - 2(10x + 1) = 25

2/5

2

1

-1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve for x:
6(2x + 1) = 18
3
17/12
1
2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

A toy company spends $1500 per day for factory expenses plus $8 to make each teddy bear.  They sell the teddy bears for $12 a piece.  Which equation could be used to find the number of bears t the company has to sell in one day to equal its daily cost?
1500 + 8t = 12
12 + 8t = 1500
1500 + 8t = 12t
8t = 12t + 1500

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Joe’s Canoes charges an initial fee of $20 plus $4 an hour. Callie’s Canoes charges a flat rate of $14 an hour. Find the number of hours for which the total amount that both places charge would be the same.
3 hours
4 hours
1 hour
2 hours

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Peppy Pets charges a flat fee of $15 plus $3 per hour to keep a dog during the day. Happy Hounds charges a flat fee of $21 plus $1 per hour. For how many hours is the total fee charged by the companies the same?
2 hours
3 hours
4 hours
5 hours

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Solve the equation
14
-14
4
-2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

-35 ≤ -9n - 8
n ≤ -5
n ≥ -5
n ≤ 3
n ≥ 3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?