Two-Step Equation Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
Standards-aligned
Barbara White
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
WRITE AN EQUATION
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
24-10=7x
24+7x=10
10+7x=24
10+x=14
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Two Step Equation Word Problem

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Solving Two Step Equation Word Problems

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Beginning Writing Equations

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Writing Equations

Quiz
•
7th Grade - University
8 questions
two-step equations word problems

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Two Step Equations--Word Problems

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Solving 2-Step Equations Word Problems

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Two Steps Word Problems Equations

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade