Direct Variation Word Problem

Direct Variation Word Problem

8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Direct Variation Word Problems

Direct Variation Word Problems

8th Grade

12 Qs

Scatterplots Word Problems

Scatterplots Word Problems

8th Grade

10 Qs

Direct Variation Problems #2

Direct Variation Problems #2

8th Grade

14 Qs

Intro to Direct Variation

Intro to Direct Variation

8th Grade - University

16 Qs

Direct Variation

Direct Variation

8th - 9th Grade

12 Qs

1.1a: Linear Relationships

1.1a: Linear Relationships

7th - 9th Grade

15 Qs

TEST APPLICATIONS OF SCATTER PLOTS AND LINEAR MODELS

TEST APPLICATIONS OF SCATTER PLOTS AND LINEAR MODELS

7th - 9th Grade

15 Qs

SCATTER PLOTS AND LINEAR MODELS

SCATTER PLOTS AND LINEAR MODELS

8th Grade

15 Qs

Direct Variation Word Problem

Direct Variation Word Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A person’s weekly pay varies directly with the number of hours worked. Shawn’s pay is $123.00 for 20 hours of work. Find the amount of pay for 31 hours of work.

$3813

$190.65

$4.96

$620

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

y varies directly with x. When y = 39,  x = 3.  Find the value of y when x = 2.
26
3
58.5
2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The number of pages that Hayden can read varies directly with the time spent reading.

If he reads 12 pages in 4 minutes, how many pages can he read in 17 minutes?

60 pages

51 pages

47 pages

75 pages

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If y vaires directly with x and y= 12 when x= 15. What is the value of x when y= 16?
12.8
20
11.25
19

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The number of miles Jim runs is directly proportional to the time spent running.

If he runs 6 miles in 46.8 minutes, how long will it take him to run 13.1 miles?

92.35 minutes

7.8 minutes

150.67 minutes

102.18 minutes

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If 8 oranges cost $ 10.40, how many oranges can be bought for $ 33.80?

21

23

25

26

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

In a direct variation, y = 39 when x = 3. 
Find the value of y when x = 2.
26
3
58.5
2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?