Elimination Word Problems

Elimination Word Problems

8th - 10th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unitary Method

Unitary Method

5th Grade - Professional Development

11 Qs

Unit 1 Algebra 1 Review

Unit 1 Algebra 1 Review

8th - 10th Grade

15 Qs

Linear Inequalities and Systems of Inequalities

Linear Inequalities and Systems of Inequalities

9th - 12th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality Using Tables

Constant of Proportionality Using Tables

7th Grade - University

10 Qs

Writing Equations from Word Problems

Writing Equations from Word Problems

9th - 12th Grade

10 Qs

TEST 1: System of Equations Applications

TEST 1: System of Equations Applications

9th - 12th Grade

15 Qs

Math day Quiz

Math day Quiz

5th - 10th Grade

10 Qs

Direct Proportion

Direct Proportion

7th - 12th Grade

12 Qs

Elimination Word Problems

Elimination Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th - 10th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

The sum of two numbers is 24 and their difference is 2. What are the numbers?


Select the two answers below that define your variables.

x = first number

y = second number

x = 24

y = 2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The sum of two numbers is 24 and their difference is 2. What are the numbers?

The numbers are 11 and 13.

The numbers are 24 and 2.

The numbers are 2 and 22.

The numbers are 10 and 24.

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

The difference between two numbers is 9. The first number plus twice the other number is 27. Find the two numbers.


Select the two answers below that define your variables.

x = first number

y = second number

x = 9

y = 27

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The difference between two numbers is 9. The first number plus twice the other number is 27. Find the two numbers.

The two numbers are 6 and 15.

The two numbers are 9 and 27.

The two numbers are 9 and 18.

The two numbers are 6 and 21.

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

Gabby and Sydney bought some pens and pencils. Gabby bought 4 pens and 5 pencils for $6.71. Sydney bought 5 pens and 3 pencils for $7.12. Find the cost of each.


Select the two choices below that define your variables.

x = the cost of a pen

y = the cost of a pencil

x = 9 pens

y = 8 pencils

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Gabby and Sydney bought some pens and pencils. Gabby bought 4 pens and 5 pencils for $6.71. Sydney bought 5 pens and 3 pencils for $7.12. Find the cost of each.

The cost of a pen is $1.19 and the cost of a pencil is $0.39.

The cost of a pencil is $1.19 and the cost of a pen is $0.39.

The cost of a pen is $6.71 and the cost of a pencil is $7.12.

The cost of a pen is $7.12 and the cost of a pencil is $6.71.

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

Mary has a collection of nickels and quarters for a total value of $4.90. If she has 42 coins total, how many of each kind are there?


Select the two choices below that define your variables.

x = number of quarters

y = number of nickels

x = 42 coins

y = $4.90

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?