Add Money Amounts

Add Money Amounts

3rd - 4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Sales Tax

Sales Tax

4th - 9th Grade

15 Qs

MATHEMATICS YEAR 3

MATHEMATICS YEAR 3

3rd Grade

15 Qs

Money Kachinggg

Money Kachinggg

4th Grade

11 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

4th - 7th Grade

10 Qs

Grocery Shopping - Money

Grocery Shopping - Money

4th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

4th - 6th Grade

13 Qs

Adding and Subtracting Money

Adding and Subtracting Money

4th Grade

10 Qs

Word Problems with Money

Word Problems with Money

3rd Grade

10 Qs

Add Money Amounts

Add Money Amounts

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 4th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

I bought a Zuper Duper for $1.50 and a garlic bread for $3.25. How much did it cost in total?

$3.65

$4.75

$2.25

$4.70

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the total cost of a shirt for $15 and shorts for $10?

$.025

$15

$25.00

$35

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

I spent $5.65 and $2.50. How much did I spend in total?

$8.15

$8.00

$7.05

$6.15

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much would it cost to buy 4 apples for 55c each?

$22.00

$3.20

$1.20

$2.20

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much would it cost to buy three Bunnings sausages for $2.50 each?

$6.50

$7.50

$9.00

$5.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the total cost of $12.50, $10.50 and $4.00?

$6.50

$23.90

$27.00

$23.50

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

I bought three books at the Book Fair. They cost $12, $8 and $10. How much did I pay for the three books altogether?

$20

$32

$30

$100

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?