Can You Count Money

Can You Count Money

4th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

六年级数学 复习单元1-4

六年级数学 复习单元1-4

1st - 12th Grade

10 Qs

Matematika Hubungan Antargaris Kelas 4

Matematika Hubungan Antargaris Kelas 4

4th Grade

10 Qs

bab 1 : integer

bab 1 : integer

1st - 8th Grade

15 Qs

Mt Cikgu Baim - Isipadu Cecair

Mt Cikgu Baim - Isipadu Cecair

4th - 6th Grade

14 Qs

Unit 7 Cutting Edge Pre-Intermediate

Unit 7 Cutting Edge Pre-Intermediate

4th Grade - University

17 Qs

Operaciones básicas Quinto

Operaciones básicas Quinto

1st - 12th Grade

10 Qs

KUIS PENGUKURAN BERAT DAN SUDUT

KUIS PENGUKURAN BERAT DAN SUDUT

4th Grade

10 Qs

ASESMEN SUMATIF MATEMATIKA BAB LUAS DAN VOLLUME

ASESMEN SUMATIF MATEMATIKA BAB LUAS DAN VOLLUME

4th Grade

17 Qs

Can You Count Money

Can You Count Money

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
4.MD.A.2

Standards-aligned

Created by

Barbara White

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

$0.88
$0.85
$0.89
$0.87

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I have 2 ten-dollar bills, 1 five-dollar bill, and 7 one-dollar bills. How much money do I have in all?

$20.00
$32.00
$30.00
$37.00

Tags

CCSS.4.MD.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

I have 1 five-dollar bill, 2 one-dollar bills, 3 quarters, 3 dimes, 3 nickels, and 3 pennies. How much money do I have in all?

$8.23
$8.13
$8.28
$8.18

Tags

CCSS.4.MD.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

$1.62
$0.62
$2.62
$2.82

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

$2.62
$2.82
$2.52
$2.61

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Patrick went to the donut shop and bought a Tuti Fruiti donut. If he paid with a five-dollar bill, how much change will he get back?

$3.61
$3.51
$6.49
$4.49

Tags

CCSS.4.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If I bought a rug for $0.89 and paid with $1.00, how much change would I get back?

$0.11
$0.10
$0.25
$0.36

Tags

CCSS.4.MD.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?