Challenge Questions Using Money

Challenge Questions Using Money

3rd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

3rd Grade Money Checkpoint

3rd Grade Money Checkpoint

2nd - 5th Grade

10 Qs

Multi-digit Addition

Multi-digit Addition

3rd - 4th Grade

10 Qs

Multi-Step Word Problems - 4th Grade -2

Multi-Step Word Problems - 4th Grade -2

3rd - 6th Grade

10 Qs

Math Money

Math Money

3rd Grade

10 Qs

Making Change Money Word Problems

Making Change Money Word Problems

3rd Grade

10 Qs

Problem Solving With Money

Problem Solving With Money

3rd Grade

10 Qs

Money Word Problems

Money Word Problems

3rd Grade

10 Qs

Money Word Problems

Money Word Problems

3rd Grade

15 Qs

Challenge Questions Using Money

Challenge Questions Using Money

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Kyle likes to read. He bought a hockey book for $8.95. He bought a book about soccer for $4.95. How much did he spend on books?

$12.90

$13.90

$13.95

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Jan likes to buy toys. He bought a toy for $5.45. He gave the cashier a ten dollar bill. How much money did he get back?

$4.45

$5.65

$4.55

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Anna sold girl scout cookies. Each box was $4.95. I bought two boxes. How much money did I give Anna?

$10.90

$9.90

$9.95

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jack has $20.00. He bought socks for $3.99 and gloves for $5.50. How much money did he have left after shopping?

$10.50

$10.51

$10.52

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Bob had $6.50. His mom gave him $12.00. How much money does Bob have?

$19.50

$17.50

$18.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

I have $10.00 and I bought some candy for $2.99. How much money do I have now?

$7.00

$8.10

$7.01

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Amy got a hot dog for $1.50, chips for $0.75 and a soda for $2.20. How much did she spend on food?

$5.45

$4.40

$4.45

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?