Interpreting Remainders

Interpreting Remainders

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Division Narwhal

Division Narwhal

3rd - 5th Grade

15 Qs

Investigating Remainders

Investigating Remainders

4th Grade - University

12 Qs

Interpret Remainder Real Word Problems

Interpret Remainder Real Word Problems

4th Grade

10 Qs

Divide and Interpret Remainders

Divide and Interpret Remainders

4th Grade

10 Qs

Interpret Remainders #2

Interpret Remainders #2

4th - 6th Grade

8 Qs

Interpret the Remainder Word Problems

Interpret the Remainder Word Problems

4th Grade - University

12 Qs

Interpreting Remainders

Interpreting Remainders

4th Grade

15 Qs

Interpreting Remainders

Interpreting Remainders

4th Grade

10 Qs

Interpreting Remainders

Interpreting Remainders

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Barbara White

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The coach bought snacks for math bowl team. In the package, there are 125 wrapped snacks. Each day they use 8 snacks. How many days will the snacks last?

How will you use the remainder?

Write as a fraction

Ignore it

Round up

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The gym teacher is dividing the class into groups of no more than 6. There are 45 students in the class. How many groups will the teacher need to include everyone?

How will you use the remainder?

Write it has a fraction

Ignore it

Round up

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The fourth grade is going on a field trip. There are 126 students. Each bus can hold 48 students. How many buses will the teacher need to carry all of the students?

How will you use the remainder?

Write as a fraction

Ignore it

Round up

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mike and his two friends shared a whole pizza with 8 pieces. How much pizza did each boy eat?

How will you use the remainder?

Write as a fraction

Ignore it

Round up

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Four friends want to share the cost of a bounce house equally. The cost for renting the bounce house will be $142. How much will each friend pay?

How will you use the remainder?

Write as a fraction

Ignore it

Round up

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Three friends are sharing 89 trading cards equally. How many cards will each friend get?

How will you use the remainder?

Write as a fraction

Ignore it

Round up

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The six members of book club are sharing 45 mini muffins. How many muffins will each member receive?

How will you use the remainder?

Write as a fraction

Ignore it

Round up

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?