Direct Variation Find the Value

Direct Variation Find the Value

9th - 12th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Direct and Inverse Variation Word Problems

Direct and Inverse Variation Word Problems

9th - 12th Grade

18 Qs

2nd QT_ LongTest 1: Variation

2nd QT_ LongTest 1: Variation

9th Grade

20 Qs

Direct and Inverse Variations

Direct and Inverse Variations

9th Grade

25 Qs

Variations

Variations

7th - 9th Grade

15 Qs

Direct Variation

Direct Variation

9th Grade

20 Qs

Direct and Inverse Proportion

Direct and Inverse Proportion

8th - 10th Grade

16 Qs

Direct and Inverse Variation

Direct and Inverse Variation

9th - 12th Grade

21 Qs

Direct and Inverse Variation

Direct and Inverse Variation

8th - 9th Grade

20 Qs

Direct Variation Find the Value

Direct Variation Find the Value

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The amount of money earned on a job is directly proportional to the number of hours worked.  If $70.00 is earned in 5 hours, how much money is earned in 22 hours of work?
$2
$308
$1.57
$265

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In a direct variation, y=39 when x=3.  Find the value of y when x=2.
26
3
58.5
2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Trina's paycheck earnings varies directly as the number of hours she works. If she works 19 hours and earns $187.15, what should she earn if she worked 40 hours? 
$394
$440
$472.80
$512.20

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Suppose y varies directly with x when y=6 and x=18. What is y when x=72?

20

18

24

50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A person’s weekly pay is directly proportional to the number of hours worked. Shawn’s pay is $123.00 for 20 hours of work. Find the amount of pay for 31 hours of work. 
$3813
$620
$190.65
$4.96

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The interest received on a savings account varies directly with the amount deposited. Daniel received $55.35 in interest on $1230 he deposited. How much interest would Daniel have received if he had deposited $2000 into his account?
34.04
90.00
1,285.35
44,444.44

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?