Decimal Operations with Story Problems

Decimal Operations with Story Problems

6th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Equations

Solving Equations

6th Grade

15 Qs

6INT Math Spring Final Review

6INT Math Spring Final Review

6th Grade

15 Qs

Equivalent Fraction

Equivalent Fraction

5th Grade - University

15 Qs

Math 6 - Ratios Review

Math 6 - Ratios Review

6th Grade

16 Qs

add maths (c4)

add maths (c4)

1st - 12th Grade

20 Qs

bab 1 : integer

bab 1 : integer

1st - 8th Grade

15 Qs

Mt Cikgu Baim - Isipadu Cecair

Mt Cikgu Baim - Isipadu Cecair

4th - 6th Grade

14 Qs

Statistics Test

Statistics Test

4th - 6th Grade

15 Qs

Decimal Operations with Story Problems

Decimal Operations with Story Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 5.NBT.B.7

+1

Standards-aligned

Created by

Barbara White

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Sarah bought 2.5 meters of fabric to make a patchwork quilt. If the fabric was on sale for $6.20 per meter, how much did Sarah spend?

$15.50
$155
$15.65
$1.55

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If Mrs. Burks spent $3.87 on grapes at Kroger and bought 3.05 pounds, how much was each pound?
(Hint: since we are talking about money, you need to round!)

1.25
$2.80
$1.27
$1.30

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If gas costs $2.35 a gallon, and it takes 16.3 gallons to fill Mr. Kaiser's tank, how much will it take to fill the tank?

$38.36
$38.31
$16.91
$33.95

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A piece of wood is 33.6 feet long. If I want to cut it into 4.2 feet sections, how many sections will I have? 

5 sections
2 sections 
8 sections 
 6.5 sections 

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jackie earns $8.95 per hour.  This week she worked 7.5 hours.  How much did she earn this week?

$67.125
$67.12
$67.13
$68.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Justin mixed 1.6 pints of red paint and 0.75 pints of white paint together to get the ultimate shade of pink for his sister's playhouse. He needs 3.5 batches of the pink paint to finish painting. How many pints of pink paint will Justin need to make?

8.75 pints
8.20 pints
8.235 pints
8.225 pints

Tags

CCSS.7.NS.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Michael paid $11.48 for sliced cheese at the deli counter. The cheese cost $3.28 per pound. How much cheese did Michael buy?

2.75 pounds
3.23 pounds
2.8 pounds
3.5 pounds

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?