Linear Word Problems Standard Form

Linear Word Problems Standard Form

7th - 8th Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MEAN MEDIAN MODUS

MEAN MEDIAN MODUS

1st - 12th Grade

10 Qs

分数练习

分数练习

1st - 12th Grade

10 Qs

Revisão 7º ano

Revisão 7º ano

7th - 8th Grade

10 Qs

Perímetro Semi y cuarto

Perímetro Semi y cuarto

7th Grade

10 Qs

NGHIỆM ĐA THỨC 1 BIẾN

NGHIỆM ĐA THỨC 1 BIẾN

7th - 10th Grade

10 Qs

Transformaciones geométricas

Transformaciones geométricas

7th - 8th Grade

10 Qs

Algebra

Algebra

8th Grade

10 Qs

Rational Algebraic Expressions

Rational Algebraic Expressions

8th Grade

10 Qs

Linear Word Problems Standard Form

Linear Word Problems Standard Form

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
HSA.CED.A.3, 7.EE.B.4A

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Faith was working admissions to the basketball game is $5 for students (x) and $7 for adults (y). If the faith made $500 dollars at the game on ticket sales, write an equation that represents this scenario.

7x+5y=500

y=7x+500

5x+7y=500

y=500x+7

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dalyn is selling girl scout cookies. She sold 7 boxes of thin mints (x) and 12 boxes of tagalongs (y). If she made $82 selling cookies, write an equation that represents the scenario.

7x+12y=82

12x+7y=82

7x+82y=7

y=7x+82

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jackson sells 15 apples(x) and 20 oranges(y) and made $75. If oranges cost $1.50 per orange, how much did each apple cost?

$2.63

$2

$1.50

$3

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jamari made jam and has 8oz jars (x) and 10oz jars (y). He made 72 oz of jam. Write an equation to represent this scenario.

10x+8y=72

8x+10y=72

72x+8y=10

8x+72y=10

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Madison streams netflix (x) for $10.99 a month and spotify (y) for $5.99 a month. If she spent $96.88 total and had netflix for 5 months, how many months did she have spotify?

4 months

7 months

6 months

2 months

Tags

CCSS.7.EE.B.4A