Calculating Ratios and Rates

Calculating Ratios and Rates

5th - 7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Proportional Relationships; ratios, unit rate and constants

Proportional Relationships; ratios, unit rate and constants

7th Grade

15 Qs

Ratios and Proportions Quiz

Ratios and Proportions Quiz

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates & Unit Rates

Ratios, Rates & Unit Rates

6th Grade

20 Qs

C1 Ratios, Rates, Proportions

C1 Ratios, Rates, Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

4th - 7th Grade

20 Qs

Ratios

Ratios

7th Grade

20 Qs

Ratios, Unit rates, percents

Ratios, Unit rates, percents

6th Grade

20 Qs

Calculating Ratios and Rates

Calculating Ratios and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image
Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24
Doritos
Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?
$60.00
$63.00
$6.30
$62.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image
What is the ratio of red apples to green apples
7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities 
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one 
Two decimals that can be multiplied

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Simplify the ratio of
35 : 14
5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles.  What is the ratio of triangles to squares? Simplify.
12 : 4
2 to 6
1 : 3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?