Math Savvas Expressions

Math Savvas Expressions

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Topic 4 Study Guide

Topic 4 Study Guide

7th Grade

17 Qs

Topic 4 Expression Review

Topic 4 Expression Review

7th Grade

15 Qs

Simplifying Expressions

Simplifying Expressions

7th Grade

15 Qs

Factoring & Distributive Property

Factoring & Distributive Property

7th Grade

20 Qs

EXPRESSIONS Warmup Algebra 1

EXPRESSIONS Warmup Algebra 1

6th - 8th Grade

20 Qs

Distributive property/factoring/combining like terms

Distributive property/factoring/combining like terms

6th - 9th Grade

17 Qs

Algebraic Expressions and Distributive Property

Algebraic Expressions and Distributive Property

6th - 8th Grade

17 Qs

Expressions Savvas

Expressions Savvas

7th Grade - University

20 Qs

Math Savvas Expressions

Math Savvas Expressions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

The price of grapes, g, is $2.19 per pound. The price of bananas, b, is $0.59 per pound. The price of pears, p, is $1.49 per pound. Write the expression that shows how much you would pay for all three.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

On Saturday, Lukas drove 4x - 5 miles. On Sunday, he drove 3x - 10 miles. What is the difference in miles driven?

x + 15

x - 5

x + 5

x - 15

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the cost for 3 pounds of grapes, 3 pounds of bananas, and 2 pounds of pears? Use the expression 2.19g + 0.59b + 1.49p to solve.

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

-6 + 8d - 2c

-30 + 40d - 10c

-2c + 8d - 6

6 - 8d + 2c

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Simplify the expression: 2(10) + 2(x - 4).

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

A store offers 20% off all items. If x is the original price, which expression represents the final price with the discount? Select all that apply.

0.8x

1.2x

x

x - 0.2x

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Suppose 8x + 16 ice cream cones were sold on Saturday and 7x - 9 were sold on Sunday. What is the total number of ice cream cones sold?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?