Introduction to Rates/Unit Rates

Introduction to Rates/Unit Rates

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rates Quiz

Unit Rates Quiz

5th - 6th Grade

10 Qs

Rate / Unit Rate

Rate / Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Rates Quiz

Rates Quiz

6th Grade

12 Qs

Introduction to Rates/Unit Rates

Introduction to Rates/Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.

Add

Subtract

Multiply

Divide

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

"Find the speed in miles per hour". Which unit should go on the bottom?

speed

miles

hour

distance

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?

What will you do to find the unit rate?

multiply by 6 to get $180 per ticket

divide by 6 to get $5 per ticket

multiply by 30 to get $900 per ticket

divide by 30 to get $1 per ticket

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

160 miles on 7 gallons of gas
Find the UNIT RATE 

(round to the hundredths place)

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

$6 for 2 cans of tuna
Find the UNIT RATE 

(round to the tenths place)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

$22 for 6 cans of tuna
Find the UNIT RATE 

(round to the hundredths place)

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

$9 for 11 books
Find the UNIT RATE 

(round to the hundredths place)

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?