Solve Word Problems Using Proportions

Solve Word Problems Using Proportions

7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportions and Ratios

Proportions and Ratios

7th Grade

12 Qs

Mathcounts practice

Mathcounts practice

6th - 8th Grade

10 Qs

Bell Work 1/21

Bell Work 1/21

7th Grade - University

10 Qs

Bell Work 1/30

Bell Work 1/30

7th Grade - University

16 Qs

Experimental

Experimental

7th Grade

10 Qs

7A1_TX_Ratio word problems

7A1_TX_Ratio word problems

7th Grade

10 Qs

G7_L3_Ratio

G7_L3_Ratio

7th Grade

10 Qs

Unit 1 Review

Unit 1 Review

6th - 7th Grade

12 Qs

Solve Word Problems Using Proportions

Solve Word Problems Using Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.NS.B.3, 4.OA.A.2

Standards-aligned

Created by

Barbara White

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6 pencils costs 36 cents. How much do 2 pencils cost?

6

12

3

8

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

8 sweets cost 72 cents. How much do 6 sweets cost?

45

54

36

24

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If four ice creams cost $3.20, what would 8 ice cream cost?

$7.20

$6.40

$10.00

$9.60

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Three bags of rice weigh 90 kgs. How much do 9 bags weigh?

180 kg

240 kg

270 kg

360 kg

Tags

CCSS.4.OA.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Six movie tickets cost $240. How much do 2 movie tickets cost?

$30

$80

$60

$90

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Five apples cost 80 cents. Find the cost of 20 apples.

$6.00

$12.00

$9.00

$3.20

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

7 soccer balls cost $630. How much do 14 soccer balls cost?

$900

$315

$1890

$1260

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?