Standard Form from Word Problems

Standard Form from Word Problems

7th - 8th Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear Equation in Standard Form from Word Problem

Linear Equation in Standard Form from Word Problem

7th - 8th Grade

5 Qs

Standard Form of Linear Equation Word Problem

Standard Form of Linear Equation Word Problem

7th - 8th Grade

5 Qs

Create Standard from Equation Word Problem

Create Standard from Equation Word Problem

7th - 8th Grade

5 Qs

Linear Word Problems Standard Form

Linear Word Problems Standard Form

7th - 8th Grade

5 Qs

Standard Form Word Problems

Standard Form Word Problems

7th - 8th Grade

5 Qs

Linear Word Problems in Standard Form

Linear Word Problems in Standard Form

7th - 8th Grade

5 Qs

Two Step Equations--Word Problems

Two Step Equations--Word Problems

7th Grade

10 Qs

Quick Check 4.4 - 4.5: Graphing and Writing Equations

Quick Check 4.4 - 4.5: Graphing and Writing Equations

7th - 9th Grade

10 Qs

Standard Form from Word Problems

Standard Form from Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Hard

CCSS
HSA.CED.A.3, 7.EE.B.3, 7.EE.B.4A

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Faith was working admissions to the Heritage High school basketball game. It costs $5 for students (x) and $7 for adults (y). By Faith's calculation, the school made $500 dollars on ticket sales at the game. Write an equation that represents this scenario.

7x+5y=500

y=7x+500

5x+7y=500

y=500x+7

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Dalyn is selling girl scout cookies. She sold 7 boxes of Thin Mints (x) and 12 boxes of Tagalongs (y). If she made $82 selling cookies, write an equation that represents the scenario.

7x+12y=82

12x+7y=82

7x+82y=7

y=7x+82

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jackson sells 15 apples and 20 oranges and made $75. If oranges cost $1.50 per orange, how much did each apple cost?

$2.63

$2

$1.50

$3

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jamari makes money as an Influencer on social media. He gets $8 an ad for Instagram (x) and $10 an ad for Youtube (y). For his first royalty check, he made $72 . Write an equation to represent this scenario.

10x+8y=72

8x+10y=72

72x+8y=10

8x+72y=10

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Madison streams Netflix for $10.99 a month and Spotify for $5.99 a month. If she spent $96.88 total and had Netflix for 5 months, how many months did she have spotify?

4 months

7 months

6 months

2 months

Tags

CCSS.7.EE.B.4A