Model and Write Equations and Inequalities

Model and Write Equations and Inequalities

8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing a Function Rule

Writing a Function Rule

7th - 10th Grade

9 Qs

Y = Mx + B

Y = Mx + B

8th Grade

15 Qs

CH 7 Linear Equations and Functions Word Problems

CH 7 Linear Equations and Functions Word Problems

8th - 10th Grade

10 Qs

Linear Equation Word Problems

Linear Equation Word Problems

8th Grade

11 Qs

Simple and Compound Interest

Simple and Compound Interest

8th Grade

10 Qs

Solving Inequalities Variables On Both Sides

Solving Inequalities Variables On Both Sides

8th Grade

13 Qs

REPRESENTING SITUATIONS ALGEBRAICALLY

REPRESENTING SITUATIONS ALGEBRAICALLY

7th - 8th Grade

10 Qs

Writing Equations and Inequalities

Writing Equations and Inequalities

8th Grade

10 Qs

Model and Write Equations and Inequalities

Model and Write Equations and Inequalities

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
7.EE.B.4B, HSA.CED.A.3, 6.EE.B.8

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Moe's Gym charges a $15 fee to join and $30 per month.  Big Mike's Gym charges a $30 fee to join and $20 per month.  Which inequality could be used to determine after how many months, m, Big Mike's Gym would be a better deal?
15 + 30m > 30 + 20m
15m + 30 > 30m + 20
15 - 30m < 30 + 20m
15m + 30 < 30m + 20

Tags

CCSS.7.EE.B.4B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

City Cycle charges $5 per hour to rent a bike, plus a $10 rental fee for the helmet.  Bike Brownsville charges $22 per hour to rent a bike, and a helmet is provided free of charge.  Which inequality could be used to find after how many rental hours, h, Bike Brownsville is a better deal?
5h + 10 < 22h
5h + 10 < 22 + h
5h + 10 > 22h
5h + 10 > 22 + h

Tags

CCSS.7.EE.B.4B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Which of the following situations could be modeled by the equation?
Shelly has a 25% off coupon and a $10 off coupon, but they will save her the same amount on her purchase.  how much is the purchase before either coupon?
Three fourths of the animals in the zoo were born in captivoty.  Of the animals born in the wild, 4 had babies and 10 died.  How many animals are in the zoo?
75% of Americans polled agreed that 4 pets is managable.  All Americans polled disagreed that 10 pets is managable.  How many Americans were polled?
Three fourths of the student body and four teachers voted to keep the school mascot a penguin.  All of the student body except 10 (and no teachers)voted to change the school colors to teal.  Both selections got the same number of votes.  How many students are in the school?

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Kendra bought some shirts for $10 on tax-free weekend.  Whitney bought some of the same shirts at a sale later for $8.50 each, but also paid $4.50 in tax.  They bought the same number of shirts for the same amount of money.  Which equation could be used to determine s, the number of shirts each girl bought?
10s + 4.50 = 8.50s
8.50s + 4.5 = 10s 
10 + s = 8.50 + 4.50
10s - 4.50 = 8.5 + s

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A hounted house sells tickets for $5 each, or VIP passes for $10 which allow you to pay only $1 per ticket.  Which inequality could be used to find how many tickets, t, you would need to buy for the VIP passes to be a better deal?
5t < 10t + 1
10 + t > 5t
5t >10t + 1
10 + t < 5t

Tags

CCSS.7.EE.B.4B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Grace received a $25 eMuzic gift card and bought 18 songs.  Jessica received a $15 eMuzic gift card and bought 6 songs.  They each ended up with the same amount left over on their gift cards.  Which equation can be used to determine s, the cost of one song on eMuzic?
25 + 18s = 15 + 6s
25 + 15 = 18s + 6s
25 -18s = 15 - 6s
25 - 6s = 15 - 18s

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Michael bought a $12.99 CD and 3 packs of gum.  Andie bought a different CD for $8.99 and 6 packs of gum.  Each of them spent the exact same amount .  Which equation could be used to find g, the cost of one pack of gum?
12-99 + g = 8.99 + g
8.99 + 6g = 12.99 + 3g
12.99 + 8.99 = 3g + 6g
12.99 + 6g = 8.99 + 3g

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?