Proportional Reasoning Pre-Algebra

Proportional Reasoning Pre-Algebra

8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MOY 8th Grade Mixed Review

MOY 8th Grade Mixed Review

8th Grade

15 Qs

Scatter Plot Making Prediction

Scatter Plot Making Prediction

8th Grade - University

15 Qs

8.5D Trend Lines and Linear Relationships

8.5D Trend Lines and Linear Relationships

8th Grade

12 Qs

Proportion Reasoning

Proportion Reasoning

8th Grade

12 Qs

Ratios and Proportions Review

Ratios and Proportions Review

6th Grade - University

10 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th - 8th Grade

10 Qs

Rate application problems

Rate application problems

6th - 8th Grade

10 Qs

Pre- al: fractional rates

Pre- al: fractional rates

7th - 8th Grade

14 Qs

Proportional Reasoning Pre-Algebra

Proportional Reasoning Pre-Algebra

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14
5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

88 students for 4 classes
How many students per class?
22 students per class
22 classes per student
25 students per class
25 classes per student

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mrs. Jones reads 75 pages in 25 minutes. What is her average page per minute?
3 pages per minute
100 pages per minnute
50 pages per minute
2 pages per minute

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  
$18 per hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?
$0.08
$25
$12
$12.50

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Atlas is selling sweatshirts for a school fundraiser.  Three sweatshirts cost $60.  His goal is to make $160.  How many sweatshirts does Atlas have to sell to reach his goal?
123 sweatshirts
8 sweatshirts
9 sweatshirts
63 sweatshirts

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?