EOG Proportion Relationship

EOG Proportion Relationship

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio Tables and Double Number Lines

Ratio Tables and Double Number Lines

6th Grade

16 Qs

Customary Metric Conversions

Customary Metric Conversions

6th Grade

15 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th Grade

15 Qs

TEKS 6.4H Unit Rates & Unit Conversions

TEKS 6.4H Unit Rates & Unit Conversions

6th Grade

16 Qs

Decimal Operations

Decimal Operations

6th Grade

20 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Chapter 5 Test Review

Chapter 5 Test Review

6th Grade

15 Qs

IM Grade 6 Unit 3 Review

IM Grade 6 Unit 3 Review

6th Grade

17 Qs

EOG Proportion Relationship

EOG Proportion Relationship

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Martha ran a 5 kilometer race in 22.5 minutes. What was Martha's unit rate?

4.5

17.5

112.5

4.6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Andre purchased 3 pieces of pizza for $4.50. Based on this rate, how much would one piece cost?

$13.50

$7.50

$1.50

$3.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What percentage is 36 of 60?

36%

60%

58%

24%

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The Brooklyn Skyhawks won 5 of their first 7 games this year. There are 28 games in the season. How many games would you expect them to win this season?

5

35

25

20

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A 2 liter bottle of apple juice costs $2.04. A 3 liter bottle of the same apple juice costs $2.79. Which is a better deal?

2 liter because it costs 68 cents per liter

2 liter because it costs $1.01 per liter.

3 liter because it costs 90 cents per liter

3 liter because it costs 93 cents per liter.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sheri can type 90 words in 4 minutes. At this rate, how many words would you expect her to type in 10 minutes?

225

180

360

220

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?