Martha ran a 5 kilometer race in 22.5 minutes. What was Martha's unit rate?
EOG Proportion Relationship

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Barbara White
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
4.5
17.5
112.5
4.6
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Andre purchased 3 pieces of pizza for $4.50. Based on this rate, how much would one piece cost?
$13.50
$7.50
$1.50
$3.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What percentage is 36 of 60?
36%
60%
58%
24%
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The Brooklyn Skyhawks won 5 of their first 7 games this year. There are 28 games in the season. How many games would you expect them to win this season?
5
35
25
20
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A 2 liter bottle of apple juice costs $2.04. A 3 liter bottle of the same apple juice costs $2.79. Which is a better deal?
2 liter because it costs 68 cents per liter
2 liter because it costs $1.01 per liter.
3 liter because it costs 90 cents per liter
3 liter because it costs 93 cents per liter.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Sheri can type 90 words in 4 minutes. At this rate, how many words would you expect her to type in 10 minutes?
225
180
360
220
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Ratio tables, unit rates, best buy and graphs

Quiz
•
6th Grade
16 questions
6th Grade Review Analysis

Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
6th Domain 1 Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Proportions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Rates & Proportions Station Quiz

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Metric & Customary Conversions

Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Measure Volume of Liquid

Quiz
•
3rd Grade - University
20 questions
Ratios/rates/Measure

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade